Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Farma fotowoltaiczna zarobiłą 900 tys. zł.
2013-11-27 14:46:04

 

 

Farma fotowoltaiczna mieści się przy Stacji Uzdatniania Wody w Wierzchosławicach. Koszt jej postawienia to 8,6 mln zł, z czego 50 proc. stanowiła unijna dotacja, a reszta to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Od dwóch lat dostarcza ona gminie zysków z darmowej energii słonecznej - napisała "Polska Gazeta Krakowska".
 

 

Wprawdzie pierwszy rok funkcjonowania elektrowni w Wierzchosławicach był o wiele lepszy niż zakładano (wyprodukowano 1003 MWh energii), to akurat w drugim zima trwała wyjątkowo długo, przez co i słońca było mniej - napisał dziennik.

Jak wynika z wyliczeń wójta Wierzchosławic Wiesława Rajskiego, elektrownia zostanie spłacona za około 6 - 7 lat, a potem cały zysk będzie trafiał do kasy gminy - poinformowała gazeta.
W planach jest w tej chwili rozbudowa farmy o ponad 3 tysiące dodatkowych paneli słonecznych - do mocy 1,8 MW oraz wybudowanie kolejnej o zbliżonej mocy, w Rudce. Następne, nieco mniejsze niż w Wierzchosławicach farmy fotowoltaiczne mają stanąć m.in. w Jadownikach koło Brzeska oraz w Wał Rudzie (gm. Radłów) - poinformowała Gazeta Krakowska.
Polska Gazeta Krakowska


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21783
Odwiedziny ogółem: 1775248