Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Po korekcie projektu ustawy o OZE może powstać ponad 3500 MW w wietrze do 2020 r.
2013-11-12 13:17:13

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) deklaruje możliwość budowy przez inwestorów kolejnych ponad 3500 MW trwałych mocy w wietrze do 2020 roku, ale tylko wtedy jeśli nowy, projektowany mechanizm wsparcia OZE w Polsce zostanie skorygowany - wynika ze stanowiska PSEW.
- Energetyka wiatrowa jest w stanie zbudować do roku 2020 nawet więcej niż kolejnych 3500 MW trwałych mocy (tzn. mocy wytwarzających energię również po wygaśnięciu okresu wsparcia), po konkurencyjnych w stosunku do innych technologii OZE kosztach - czytamy w stanowisku PSEW.
Z przekazu Stowarzyszenia wynika jednak, że będzie to tylko możliwe, jeśli projektowany przez MG mechanizm wsparcia OZE w Polsce zostanie skorygowany. Jeśli tak się nie stanie, inwestycje w energetyce wiatrowej zostaną zahamowane, m. in. z powodu braku opłacalności i ryzyka w związku z brakiem stabilności.
- Żaden z inwestorów nie podejmie teraz ryzyka, aby w obliczu niepewności legislacyjnej rozpoczynać nowe inwestycje. Tym bardziej, że prawie niemożliwe jest pozyskanie na nie finansowania. Wprowadzenie nowego systemu opartego na aukcjach zajmie co najmniej 2-3 lata - ten okres może być całkowicie jałowy jeśli nie zostaną wprowadzone przepisy przejściowe gwarantujące stabilność inwestycyjną - powiedział w rozmowie wiceprezes PSEW Arkadiusz Seksciński.

 

 
 
W okresie od stycznia do września 2013 roku zainstalowana moc źródeł odnawialnych (OZE) w wietrze wzrosła o 583 MW do 3080 MW.
- PSEW pozytywnie ocenia deklaracje Ministerstwa Gospodarki, ogłoszone w dniu 17 września 2013, wskazujące na determinację w przygotowaniu finalnego projektu ustawy o OZE. Niemniej jednak, niektóre założenia nie mogą być zaakceptowane - informuje PSEW.
 
 
Według Stowarzyszenia, zastrzeżenia dotyczą tych szczegółowych rozwiązań, które naruszają prawa nabyte, zasadę ochrony słusznych interesów w toku oraz w niektórych przypadkach dyskryminują sektor energetyki wiatrowej wobec innych źródeł OZE.
- Konieczne jest udoskonalenie szczegółowych założeń w przedstawionej propozycji w drodze rzeczywistych konsultacji społecznych. Przedstawione przez MG propozycje słusznie odwołują się do celów określonych w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, który przewiduje istotny rozwój energetyki wiatrowej. Konieczne jest jednak uwzględnienie w propozycjach ministerialnych ochrony praw nabytych, pilnej naprawy systemu świadectw pochodzenia oraz zapewnienia stabilności i opłacalności inwestycji w OZE - przekonuje Stowarzyszenie.
PSEW postuluje przede wszystkim o rzeczywiste, a nie pozorowane poszanowanie praw nabytych i realizowanych interesów, niedyskryminowanie niezależnych inwestorów w sektorze energetyki (IPP), których działalność doprowadziła do zrealizowania ponad 80% inwestycji w energetyce wiatrowej, niedyskryminowanie odnawialnych źródeł energii tworzących trwałe moce, z których lwią część dostarcza energetyka wiatrowa.
PSEW po raz kolejny apeluje, aby wprowadzenie nowego systemu wsparcia było poprzedzone niezwłoczną naprawą istniejącego systemu. - Wielomiesięczne (jak można zakładać na podstawie doświadczeń lat 2010 - 2013) prace nad nowym systemem nie powinny stanowić pretekstu dla zaniechania działań naprawczych dotyczących obecnego systemu świadectw pochodzenia - podsumowuje Stowarzyszenie.
 
Źródło: reo.pl
Redakcja EkoNews, fot.:sxc.hu


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21715
Odwiedziny ogółem: 1775180