Mapa strony
Ciekawe linki
WYKORZYSTANIE CIEPŁA ODPADOWEGO ZE SCHŁADZANIA MLEKA DO OGRZEWANIA WIEJSKIEGO BUDYNKU MIESZKALNEGO
2013-09-26 09:14:17

 

Wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów technologicznych jest jednym z elementów ograniczania zużycia paliw, które z roku na rok stają się coraz droższe, a w szerszej perspektywie przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego przez zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery.

W tej sytuacji ciepło odpadowe z procesu schładzania mleka stanowi jedno z ważnych źródeł energii cieplnej dla gospodarstw rolnych nie tylko w aspekcie poprawy bilansu energetycznego, ale także w kontekście polityki proekologicznej.

Na krajowym rynku już od wielu lat dostępne są systemy umożliwiające odzysk energii cieplnej odbieranej od chłodzonego mleka.

Tak otrzymaną energię wykorzystuje się następnie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), którą – w zależności od jej ilości i potrzeb – można wykorzystać do celów produkcyjnych w oborze i/lub w pobliskim gospodarstwie domowym, np. do celów związanych z utrzymaniem higieny, przygotowania posiłków itp. Jak wynika z artykułu prasowego Piechowskiej (2009), wykorzystanie ciepła odpadowego ze schładzania mleka w instalacjach centralnego ogrzewania (c.o.) odbywa się w niektórych gospodarstwach rolnych duńskiej wyspy Samsø, na której 100% zużywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Stąd u autorów niniejszego artykułu zrodziła się idea przeniesienia tego rozwiązania na polski grunt. Jednakże w dostępnej literaturze naukowej ani branżowej nie odnaleziono szerszych informacji na temat takiej technologii.
Dlatego autorzy artykułu opracowali własną koncepcję wykorzystania ciepła odpadowego z procesu schładzania mleka jako alternatywnego źródła energii do ogrzewania wiejskiego budynku mieszkalnego.

 

 TREŚĆ ARTYKUŁU

 

 Tomasz Olkowski
Katedra Elektrotechniki, Energetyki, Elektroniki i Automatyki
Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Andrzej Koniecko, Łukasz Przybylski
Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w Olsztynie# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12620
Odwiedziny ogółem: 1740225