Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Elektrownia w Lipsku na finiszu
2013-09-26 08:56:58

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w Lipsku koło Augustowa, stanowiącej pierwszy etap realizacji kompleksu Podlasie Solar Park, dobiega końca. Inwestycja prowadzona jest przez firmę E3 AMB ENERGIA Wytwarzanie Sp. z o.o.

Kilkuetapowa budowa elektrowni w Lipsku rozpoczęła się w sierpniu 2013 r. Elektrownia zapewni prąd dla ponad 200 gospodarstw domowych rocznie.


Instalacja w Lipsku składa się z 1120 paneli ustawionych na ziemi na specjalnych konstrukcjach. Wszystkie skierowane są w stronę południową.

W pierwszej fazie realizacji przygotowany został teren i posadowione ogrodzenie. Kolejnym etapem było postawienie konstrukcji mocującej pod panele fotowoltaiczne i inwertery. Równolegle prowadzona była budowa przyłącza do linii średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową. Moduły fotowoltaiczne zamocowane zostały szeregowo i połączone z inwerterami, które zapewniają łączność ze stacją transformatorową. W stacji odbywać się będzie pomiar wyprodukowanej czystej energii, co umożliwi jej sprzedaż do sieci dystrybucyjnej.

Ostatnim etapem projektu jest odebranie instalacji przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok. Od tego momentu energia zacznie wpływać do sieci zwiększając produkcję zielonej energii w ujęciu krajowym.

– Realizacja inwestycji w Lipsku to dla nas sprawdzian przed budową kolejnych farm w ramach projektu Podlasie Solar Park – w Kolnie i Jedwabnem. Fakt, że poszczególne etapy były oddawane terminowo, to dobra prognoza przed przystąpieniem do budowy większych obiektów w tym regionie – wyjaśnia Przemysław Pięta, prezes Zarządu AMB ENERGIA S.A.

Projekt pod nazwą „Elektrownia słoneczna (fotowoltaiczna) Lipsk” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Państwa.

Źródło:www.magazynfotowoltaika.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12627
Odwiedziny ogółem: 1740232