Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Będzie kolejna nowelizacja Prawa energetycznego?
2013-09-17 09:16:44

 
Wczoraj przedstawiciele resortu gospodarki ujawnili nieco informacji na temat planowanych zmian we wsparciu dla OZE, dzisiaj mamy poznać szczegóły. Jednak jak pisze „Rzeczpospolita”, wcześniej prawdopodobnie czeka nas kolejna nowelizacja Prawa Energetycznego.
 
Według informacji przekazanych wczoraj przez wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza, wsparcie dla istniejących źródeł OZE pozostanie bez zmian za wyjątkiem współspalania i elektrowni wodnych o mocy powyżej 1 MW. W pierwszym przypadku wsparcie ma zostać zmniejszone o połowę, a w drugim całkowicie zniknąć.

Jednocześnie jak zapowiadał wiceminister, nowy system wsparcia ma bazować na aukcjach, które zastąpią przyznawane do tej pory certyfikaty. Aukcje będą przeprowadzane łącznie dla wszystkich źródeł energii bez żadnego zróżnicowania. Aukcję wygra ten inwestor, który zaproponuje najniższą cenę. Jedynym podziałem, który wprowadzimy, będzie podział na aukcje dla instalacji o mocy poniżej i powyżej 1 MW. Ceny ustalone podczas aukcji będą stałe, obowiązujące przez 15 lat. Nie będzie możliwości ich zmiany, nawet gdyby miałyby one w przyszłości znacząco odbiegać od cen rynkowych.

Oceniając w „Rz” te propozycje Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej podkreślił, że wprowadzenie systemu aukcyjnego nie musi oznaczać zapaści dla branży OZE. Jednak w jego ocenie duże znaczenie będzie miał sposób w jaki rząd będzie wygaszał system certyfikatów. Według Sekscińskiego nasz rząd powinien skorzystać tu z doświadczeń Włoch, które już taką drogę przeszły i wprowadzić między innymi tzw. taryfy „feed in premium". Z takiego rozwiązania korzystają wszystkie instalacje, które dotychczas otrzymały świadectwa pochodzenia w momencie pełnego przejścia na nowy system. Jak zaznacza w „Rz” wiceprezes PSEW, taka taryfa powinna być określona już w momencie ogłoszenia nowego systemu, tak by uniknąć zapaści na rynku certyfikatów.
Jednak jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, wprowadzenie nowego systemu wymaga sporo czasu, w opinii części ekspertów nawet półtora roku, a tego nam brakuje w związku z grożącymi Polsce karami ze względu na niewdrożone unijnych przepisów o OZE .

Ten problem jednak ma rozwiązać kolejna nowelizacja Prawa energetycznego. Jak powiedziała „Rzeczpospolitej” osoba zbliżona do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma ona zwierać przepisy wprowadzające unijną dyrektywę w zakresie, którego zabrakło w uchwalonym niedawno małym trójpaku energetycznym. Jak pisze dziennik, zgodnie z tą nowelizacją system wsparcia dla OZE miałby obowiązywać 15 lat, a ilość przyznawanych poszczególnym technologiom certyfikatów określałyby zawarte w ustawie współczynniki.
 
Źródło:www.rp.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12692
Odwiedziny ogółem: 1740297