Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Dużo kolektorów, ale jeszcze za mało
2013-09-11 09:29:14

 
W 2013 roku kolektory słoneczne staną się pod względem mocy zainstalowanej drugą w kraju, po energetyce wiatrowej technologią OZE – zapowiada Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), ale jednocześnie zwraca uwagę, że mamy dużo mniej tego typu instalacji niż zakłada Krajowy Plan Działania w zakresie OZE.
 
Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Instytutu „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce ‘2013”, rynek kolektorów słonecznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków w branży OZE w Polsce w segmencie zielonego ciepła i chłodu.

Jak podkreśla Instytut w opracowaniu, sektor ten ma olbrzymi potencjał i perspektywy wzrostu jako wiodąca technologia tzw. energetyki prosumenckiej. IEO jednak zwraca też uwagę, że pomimo tego, iż kolektory słoneczne wykorzystuje w Polsce już ponad 110 tysięcy użytkowników, co oznacza nasycenie rynku na poziomie około 0,032 m2 na mieszkańca, to wykorzystanie tego źródła energii jest o rząd wielkości niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu.

Według danych przedstawionych w raporcie, na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych w Polsce było ok. 1,2 mln kw kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW przeliczeniowej mocy cieplnej. Jak podkreśl IEO, pod względem mocy zainstalowanej kolektory słoneczne stanowią drugą po ciepłowniach na biomasę technologię OZE do wytwarzania „zielonego ciepła” w Polsce.
Jednocześnie jednak IEO zaznacza, że w Krajowym Planie Działań rząd zatwierdził dla sektora termicznej energetyki słonecznej cel na 2020 rok na poziomie 14 mln m kw., czyli około 10 GW mocy. W 2012 roku powinniśmy zgodnie z KPD osiągnąć poziom ponad 2,2 mln m kw., podczas gdy udało się dotychczas zainstalować 1,2 mln m kw. Jednocześnie Instytut podkreśla, że według deklaracji producenci systemów słonecznych są w stanie rocznie dostarczać na rynek 0,8 - 0,9 mln m kw. tego typu urządzeń.

W ubiegłym roku Polska uplasowała się na drugim miejscu w sprzedaży kolektorów słonecznych w Europie. Wartość obrotów na krajowym rynku w ubiegłym roku sięgnęła 670 mln zł, a na eksport trafiło 62 tys. m kw. kolektorów słonecznych z naszego kraju.
 
Źródło:www.cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18759
Odwiedziny ogółem: 1746346