Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Za mało polskiej biomasy
2013-08-29 08:17:39

 
Polscy producenci biomasy nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tego paliwa na nasz rynek, twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jarosław Kłapucki, współzałożyciel grupy Consus.
 
Jak ocenia rozmówca dziennika, choć w Polsce rynek biomasy dobrze się rozwija i działa na nim sporo dobrze funkcjonujących firm oferujących rodzimy surowiec, to polskiej biomasy jest zdecydowanie za mało. Jak zwraca uwagę „Rz”, grupa Consus, której współzałożycielem jest Kłapucki sprowadza biomasę z Afryki (łuski palmowca gwinejskiego). W ocenie Kłobuckiego producenci polskiej biomasy nie mają takiej skali działania, by móc oferować duże dostawy energetyce zawodowej.

W rozmowie z „Rz” Kłobucki przyznaje jednocześnie, że w Polsce gdzie zdecydowana większość biomasy wykorzystywana jest przez energetykę we współspalaniu, mamy dość specyficzną sytuację. Jak mówi, za granicą dużo większą popularnością cieszą się instalacje korzystające wyłączenie z biomasy. Jednocześnie rozmówca dziennika jest zdania, że Europa powinna pójść w kierunku wykorzystywania biomasy pochodzenie rolniczego, a spalanie tej pochodzącej z lasów powinno być zakazane.
 
Pytany przez „Rzeczpospolitą” o koszty spalania biomasy i opłacalność produkcji przy wykorzystaniu tego rodzaju paliwa Kłobucki zgadza się z opinią branży energetycznej, że obecnie w Polsce nie opłaca się produkować energii z samej biomasy, bo koszty tego rodzaju paliwa są dużo wyższe niż węgla. Jednocześnie twierdzi on jednak, że Polska musi iść w kierunku zwiększania wykorzystania źródeł odnawialnych, w tym biomasy, ale koszty takiej transformacji nie powinny obciążać tylko energetyki. W jego ocenie powinni je ponosić wszyscy odbiorcy energii płacąc wyższe rachunki.
 
Źródło:www.rp.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18760
Odwiedziny ogółem: 1746347