Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Chevron wierzy w łupkowy sukces w Polsce
2013-08-22 13:33:18

 
Głębokie zaangażowanie w proces poszukiwania gazu w złożach łupkowych w Polsce deklaruje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” John Claussen, szef amerykańskiego Chevrona na Polskę. Jednocześnie wierzy on, że koncernowi uda się w naszym kraju przejść z fazy poszukiwań do wydobycia.
 
W rozmowie z dziennikiem Claussen porównuję sytuację w Polsce do tego co koncern osiągnął w amerykańskim stanie Pensylwania, którego terytorium jest trzykrotnie mniejsze od Polski, a wydobycie gazu z łupków większe niż zużycie tego paliwa w naszym kraju. Zwraca on uwagę, że w tym stanie udało się pogodzić interesy rolnictwa i branży poszukiwawczo – wydobywczej.

Przypominamy, że w Polsce Chevron ma problemy z lokalną społecznością na Lubelszczyźnie, gdzie protestujący obawiając się zanieczyszczenia wód gruntowych blokują prowadzenie prac poszukiwawczych i domagają się cofnięcia koncernowi koncesji na poszukiwania gazu łupkowego.

Rozmówca „Rz” podkreśla, że w Pensylwanii firmy wydobywcze i rolnicy współistnieją i rozwijają prowadzoną działalność, a rozkwit wydobycia gazu z łupków doprowadził do stworzenia tylko w tym stanie ponad 100 tys. miejsc pracy.
Jednak jak przyznaje Claussen, na osiągnięcie takich efektów jak w Pensylwanii trzeba było 20 lat. Zwraca on również uwagę, że prowadzenie działalności poszukiwawczej w Polsce wymaga uwzględnienie i dostosowanie się do specyfiki warunków u nas panujących oraz zgromadzenia odpowiedniej infrastruktury. W rozmowie z „Rz” szef Chevrona na Polskę nie chciał deklarować, kiedy firma rozpocznie wydobycie w Polsce, ale jak powiedział koncern wierzy, że uda mu się przejść z fazy poszukiwań do wydobycia gazu ze złóż łupkowych. - Wszystko zależy od tego, czy rezultaty badań geologicznych będą korzystne i czy dalsze działania będą komercyjnie uzasadnione – powiedział John Claussen „Rzeczpospolitej”.

Szef Chevrona nie chciał się odnosić do wcześniejszych deklaracji ze strony przedstawicieli polskiego rządu, o możliwym terminie rozpoczęcie wydobycia gazu z łupków już w 2015 roku. Zwrócił tylko uwagę, że w naszym kraju wykonano dotychczas tylko 48 łupkowych odwiertów, w tym tylko kilka poziomych, a aby osiągnąć sukces, trzeba w pierwszej fazie zgromadzić odpowiednią liczbę informacji, które pozyskuje się chociażby w wyniku wykonywania wielu odwiertów i zabiegów szczelinowania hydraulicznego.
 
Źródło:www.rp.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18756
Odwiedziny ogółem: 1746343