Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Braniewo: San Leon czeka na ropę z łupków
2013-08-21 12:16:34

 
Koncern San Leon wykonał pierwszy etap szczelinowania hydraulicznego na odwiercie Rogity-1. Zdaniem sekretarza gminy Braniewo Jakuba Bornusa, jeśli koncern znajdzie ekonomicznie opłacalne wielkości ropy łupkowej, zyski dla gminy będą nie do przecenienia.
 
Półtora roku temu San Leon znalazł na koncesji Braniewo na głębokości prawie 3 km gaz łupkowy. Wówczas okazało się, że znajduje się tam również ropa naftowa. Aktualne prace obejmują wykonanie trójstopniowego szczelinowania oraz uruchomienie testu przepływu, który potrwa 4 tygodnie. Po tym okresie zostaną przeprowadzone kolejne dwa etapy szczelinowania.

Jak informuje sekretarz gminy, obecnie trwa proces wywołania odwiertu i wydobywania cieczy pozabiegowej. Trwają także przygotowania do zapuszczenia rur wydobywczych i kontynuacji wytłaczania medium z odwiertu.

Na terenie gminy jak do tej pory nie było żadnych protestów mieszkańców. Jak przekonuje Jakub Bornus, prace prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. – Postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem, restrykcyjnymi przepisami, prace na wiertni kontrolowane są m.in. przez Urząd Górniczy.
 
Jak przekonuje sekretarz gminy, podatki płynące z wydobycia surowców na terenie gminy to nie wszystko. Eksploatacja gazu i ropy łupkowej to także wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia i rozwój regionu. Korzyści będzie jeszcze więcej w przypadku rozpoczęcia wydobycia.

Bornus informuje jednak, ze proces poszukiwaczy zabierze jeszcze sporo czasu. Kolejny etap prac ma na celu intensyfikację warstw skalnych w wyższych interwałach. - Dane otrzymane po szczelinowaniu i sekcji pozwolą nam doprecyzować i ocenić warunki panujące w odwiercie - zakończył sekretarz gminy.
 
Źródło:www.cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18743
Odwiedziny ogółem: 1746330