Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Łódź: na Radogoszczu-Zachodzie oszczędzają dzięki solarom
2013-08-05 08:29:22

 
Express Ilustrowany sprawdził jakie są wyniki działania kolektorów słonecznych zainstalowanych trzy lata temu na dachach bloków Spółdzielni Mieszkaniowej „Radogoszcz Zachód”.
 
 
Jak wynika z obliczeń przedstawionych przez przedstawicieli spółdzielni, za całoroczne podgrzanie wody w kranach SM płaci średnio o 30 – 35% mniej niż przed instalacją kolektorów słonecznych - napisała gazeta.

– Podgrzanie jednego metra sześciennego kosztuje nas, w zależności od bloku, od 9 do 14 zł – powiedział dziennikowi Ireneusz Różycki, członek zarządu SM „Radogoszcz Zachód”. – Przed montażem kolektorów słonecznych kosztowało średnio 14 zł.
 
– Paradoksalnie, najwyższe opłaty są w budynkach, w których zużycie wody jest najmniejsze – dodał Różycki. – Podgrzana woda krąży bowiem cały czas w instalacji i kiedy się jej nie zużywa, traci temperaturę i musi być ponownie podgrzana. Różnice w wysokości opłat wynikają także z różnego stanu izolacji ciepłociągów.

Według wstępnych wyliczeń zainwestowane przez spółdzielnię środki powinny zwrócić się po 10 latach, a cała inwestycja po około 25 – 30 latach - poinformowała gazeta.
 
Źródło: www.expressilustrowany.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 16577
Odwiedziny ogółem: 1744177