Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
45% Polaków chce inwestować w OZE
2013-07-24 09:01:25

Inwestycja w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Jak donosi Instytut Energetyki Odnawialnej, wg ostatnich badań niemal 45% naszego społeczeństwa chce zainstalować w swoich domach mikroinstalacje OZE.

Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej wydał zlecenie na realizację mapy drogowej energetyki prosumenckiej, które realizuje IEO.
 
 

 

 

 
Wartość mikroinstalacji oze oceniana aktualnie na 4,5 mld złotych, a do 2020 r. może wzrosnąć nawet sześciokrotnie.
 
Dotychczas około 223 tysiące Polaków zainwestowało w mikroinstalacje (kolektory słoneczne, pompy ciepła, wiatraki, kotły opalane biomasą, biogazownie, ogniwa fotowoltaiczne).
 
Wartość przydomowych źródeł energii elektrycznej wynosiłaby w przybliżeniu 12 mld zł i generowałaby około 1,9 GW energii. Jest to porównywalne do największych planowanych inwestycji w bloki węglowe, np. Elektrownia Opole.
 
 
Z badania TNS OBOP przeprowadzonego na zlecenie IEO wynika, że polskie społeczeństwo chce korzystać z energetyki odnawialnej i stosować energooszczędne rozwiązania. Zainteresowanych inwestowaniem w tym sektorze jest 45% badanych, a 21% chce sfinalizować inwestycje w ciągu max. 2 lat.
 
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się energia słoneczna - wybór 31% ankietowanych.
 
Aktywny konsument wytwarzający energię (prosument) w mikroinstalacjach, już wkrótce będzie mógł sprzedawać nadwyżkę produkowanej energii elektrycznej do sieci.
 
Dzięki inwestycjom gospodarstw domowych liczba prosumentów do 2020 roku mogłaby wzrosnąć do 2,5 mln, powstałoby dzięki temu około 54 tys. zielonych miejsc pracy.
 
Przygotowywana nowelizacja prawa energetycznego tzw. „mały trójpak” częściowo znosi bariery dla inwestujących w mikroinstalacje. - „To dobrze, że Parlament postanowił zwolnić prosumentów z opłaty przyłączeniowej oraz pozwolenia na budowę mikroinstalacji, a także obowiązku rejestracji działalności gospodarczej” – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes ZP FEO.
 
- „Natomiast proponowane przez Rząd w autopoprawce obniżenie o 20 % ceny za energię wprowadzaną do sieci przez prosumentów nie ma uzasadnienia w świetle celów dyrektywy o promocji odnawialnych źródeł energii.”– dodaje Grzegorz Wiśniewski, prezes ZP FEO.
 
- ” Najwyższy czas uruchomić potencjał drzemiący w mikroinstalacjach OZE i uchwalić ustawę w kształcie, który zapewni rozwój energetyki prosumenckiej.” – komentuje prof. Maciej Nowicki.
 
W Europie Zachodniej taka polityka opłaca się: w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu programu stałych taryf dla prosumentów w 2009 r., liczba mikroinstalacji wzrosła z 98 tys. w 2008 r. do 358,3 tys. w 2012 r. (o łącznej mocy 1,66 GW).
 
Magdalena Szwarc
Redakcja: BudNews.tv fot.:sxc.hu 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 16561
Odwiedziny ogółem: 1744161