Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Chiny chcą inwestować w fotowoltaikę w Polsce
2013-07-23 09:01:26

Jak poinformował „Puls Biznesu”, w sytuacji wprowadzenia przez UE antydumpingowych ceł na chińskie panele fotowoltaiczne, firmy z tego kraju chcą inwestować w ich produkcję w Polsce.

Według cytowanego przez „PB” Bartosza Komasy z polskiego oddziału Bank of China, chińskie firmy chcą zaangażować się w zakup ziemi i inwestować w farmy fotowoltaiczne, np. z polskimi partnerami. Działaniami tymi kieruje właśnie polski oddział Bank of China.

Firmy, z którymi rozmawiał chiński bank, wcześniej realizowały podobne projekty w Rumunii lub w Chorwacji. Chińczycy prowadzą już rozmowy na temat zakupu ziemi oraz intensywnie poszukują polskich partnerów znających lokalny rynek — powiedział „PB” Bartosz Komasa.
Komasa zwraca również uwagę, że chińskie firmy chcą też produkować w Polsce panele fotowoltaiczne. Podawanym przez niego przykładem jest CEEG - jeden z największych chińskich producentów paneli fotowoltaicznych, który planuje realizację w naszym kraju projektu inwestycyjnego łączącego kilku producentów branżowych w jednym centrum paneli fotowoltaicznych.
Gazeta przypomina, że już w maju wejście do Polski ogłosiła duża chińska firma fotowoltaiczna — Talesun Solar. Zwracała ona uwagę na swoje kompetencje technologiczne i doświadczenie w roli dewelopera elektrowni słonecznych budowanych pod klucz.

Od pół roku Chińczycy intensywnie przyglądają się też polskim firmom produkującym panele fotowoltaiczne.
„Puls Biznesu” zwraca uwagę, że inwestując w produkcję w Polsce, chińskie firmy ominą cła i uzyskają dostęp do unijnego rynku. Jak powiedział cytowany przez gazetę Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, w dłuższym horyzoncie czasowym Chińczykom opłaca się inwestować w Polsce, gdyż rozwój fotowoltaiki jest według niego nieuchronny i już teraz warto jest budować otoczenie do inwestowania.
 
Źródło: www.cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 16579
Odwiedziny ogółem: 1744179