Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Jest jeszcze 279 mln zł dla samorządów na oszczędzanie energii i promocję OZE.
2013-07-12 09:27:34

 
Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, jeszcze przez miesiąc samorządy mogą się starać o granty na oszczędzanie energii i promocję OZE.
 
 
Do wzięcia jest jeszcze łącznie 279 mln zł z programu operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii" finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009–2014.

Operatorem programu jest Ministerstwo Środowiska, ale dotacje rozdzielane są bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 231,5 mln zł przeznaczone jest na efektywność energetyczną, a 47,5 mln zł na OZE. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden projekt w bieżącym konkursie programu wynosi 3 mln euro – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Gazeta przypomina, że środki z programu adresowane są do jednostek sektora finansów publicznych (w tym jednostek samorządu terytorialnego) oraz podmiotów niepublicznych realizujących zadania publiczne. O dofinansowanie mogą ubiegać się również związki gmin, pod warunkiem, że wszelkie obiekty budowlane, źródła ciepła lub energii elektrycznej, węzły cieplne, instalacje, maszyny lub urządzenia będące przedmiotem realizacji projektu, są w ich wyłącznym i bezpośrednim posiadaniu.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że pieniądze z programu mogą być przeznaczone na termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz na modernizację lub zastąpienie istniejących źródeł energii i wymianę lub przebudowę lokalnych sieci zaopatrujących budynki użyteczności publicznej energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej o łącznej mocy do 5 MW. Ze środków może być również sfinansowana instalacja, modernizacja lub wymiana węzłów cieplnych o łącznej mocy nominalnej do 3 MW zaopatrujących budynki użyteczności publicznej.
 
źródło: www.cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4026
Odwiedziny ogółem: 1706636