Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Co z miksem energetycznym Polski?
2013-07-03 07:49:19

Między innymi na temat miksu energetycznego Polski w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lata rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Jak podkreślał wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, definiowanie celów w perspektywie kilkudziesięciu lat jest jak wróżenie z fusów.
 

Głównym tematem dyskusji była ustawa o odnawialnych źródłach energii, wiceminister Pietrewicz podtrzymał wcześniejszą deklarację, że po uchwaleniu małego trójpaku rząd przystąpi ponownie do prac nad dużym, elementem którego jest między innymi ustawa o OZE.

Jednocześnie jak relacjonuje „Rz”, uczestnicy debaty zwracali uwagę, że w tym kontekście ważne jest zdefiniowanie miksu energetycznego Polski w perspektywie kilkudziesięciu kolejnych lat.

Zbigniew Prokopowicz, prezes Polish Energy Partners i wiceprezes Polenergii podkreślał, iż nasz kraj powinien bazować na technologiach o najniższych kosztach krańcowych oraz na istniejących w kraju zasobach, wśród których wymienił węgiel kamienny i brunatny oraz wiatr. Jednocześnie ocenił, iż dzięki rozwojowi technologii po 2020 r. lądowe farmy wiatrowe nie będą już potrzebowały wsparcia.

Natomiast Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej – czytamy w relacji „Rz” – zauważył , że rozpatrując inwestycje w nowe źródła nie można myśleć tylko w perspektywie 2020 roku, bo elektrownie, które mają powstać w najbliższych latach będą funkcjonowały przez kilkadziesiąt lat.
W ocenie Wojciecha Cetnarskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w tej sytuacji warto przyśpieszyć prowadzone przez Departament Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów analizy nad miksem energetycznym Polski do 2060 r.

Jednak na problemy związane z realizacją tego typu długofalowych strategii zwrócił uwagę wiceminister Pietrewicz, który zaproponował, że w obliczu szybkich zmian w otoczeniu gospodarczym trzeba raczej opracowywać możliwie prawdopodobne scenariusze, które powinny być okresowo aktualizowane i oparciu o nie realizować określoną ścieżkę działań.

- Cele na dwa pokolenia do przodu to wróżenie z fusów – ocenił cytowany przez "Rz" wiceszef resortu gospodarki i dodał, że decyzje powinny być podejmowane w perspektywie możliwej do policzenia na podstawie rachunku kosztów krańcowych. Jak podkreślił, chcąc tańszej energii musimy wybierać te technologie, które są w stanie obronić się kosztowo.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21023
Odwiedziny ogółem: 1694219