Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Amerykańsko – chiński spór o wiatraki
2013-07-01 12:17:17

Amerykański producent oprogramowania żąda od chińskiego potentata w produkcji elektrowni wiatrowych ogromnego odszkodowania w związku kradzieżą własności intelektualnej – donosi „Rzeczpospolita”.
 

Spór pomiędzy amerykańską firmą American Superconductor Corp. (AMSC) i chińską Sinovel Wind Group Co. dotyczy oprogramowania kontrolującego funkcjonowanie turbin wiatrowych. Jak relacjonuje „Rz”, Chińczycy przez wiele lat współpracowali z amerykańską firmą zapewniając jej ok 75 proc. przychodów po czym nagle zerwali obowiązujące umowy. Kilka miesięcy później amerykanie odkryli, że kopia ich oprogramowania została zastosowana w jednej z chińskich farm wiatrowych jej byłego klienta. Chińskie turbiny z nielegalnie zastosowanym amerykańskim oprogramowaniem trafiły też na rynek amerykański.

Jak czytamy w „Rz”, okazało się, że skopiowanie oprogramowania ułatwił chińskiej firmie, w zamian za kontrakt warty 1,7 mln dolarów i mieszkanie w Pekinie, pracownik AMSC, którego skazano za ten czyn na rok więzienia.
AMSC oszacowało szkody związane z całą tą sytuacją na około 800 mln USD. Sprawa trafiła przed amerykański i chiński wymiar sprawiedliwości. W ubiegłym tygodniu amerykańska federalna ława przysięgłych uznała zarzuty wobec chińskiej firmy za zasadne.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4102
Odwiedziny ogółem: 1706712