Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Koalicja Eko-Polska proponuje samospłacający się dom
2013-06-06 13:13:34

Budowa 100 tys. domów jednorodzinnych w ciągu 5 lat to cel programu „SAMOspłacający się dom”, który obejmuje budowę, finansowanie i wyposażenie nieruchomości wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Program przygotował BOŚ Bank we współpracy z przedstawicielami polskich firm wytwarzających materiały i urządzenia do wyposażenia mieszkań oraz dostawcą projektów domów. Jak mówią twórcy programu łączy on w sobie zaspokojenie ważnej potrzeby społecznej jaką jest posiadanie własnego lokalu mieszkalnego z wypełnianiem zobowiązań Polski w zakresie zaleceń środowiskowych wynikających z przyjęcia regulacji europejskich w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.

- „SAMOspłacający się dom”, to nieruchomość, która zarabia sama na siebie. Kluczowym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem, jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu. Mikroelektrownia słoneczna o mocy 40kW usytuowana na działce przynależnej do domu, będzie nie tylko dostarczać darmowy prąd mieszkającej w nim rodzinie, ale też zwiększać jej dochody dzięki sprzedaży nadwyżek energii do sieci - mówił Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.

Budowane w ramach Programu domy mają być ponadto wyposażone w  kolektory słoneczne, pompę ciepła oraz energooszczędny sprzęt AGD. Urządzenia te mają w istotny sposób ograniczyć miesięczne koszty związane z użytkowaniem nieruchomości.

- Wpływy z własnej mikroelektrowni oraz korzyści płynące z oszczędności powstałych dzięki zastosowaniu rozwiązań eko według naszych szacunków wyniosą ok. 3500 zł miesięcznie. Można je nazwać dodatkową pensją uzyskiwaną przez rodzinę. Dzięki tym środkom realne stanie się sfinansowanie tego typu inwestycji. Dziś znajduje się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Programu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie przepisów zawartych w projekcie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii – dodał Mariusz Klimczak.

Obliczając przychody związane z produkcją energii przez instalację PV twórcy programu założyli, że w przeciętnych polskich warunkach można z instalacji o mocy 40kW uzyskać około 38 544 kWh energii elektrycznej rocznie. Jednocześnie zużycie własne oszacowali na poziomie ok. 5000 kW, co umożliwi sprzedaż 33 544 kWh energii rocznie w pierwszym roku jej funkcjonowania. Założyli oni również, że spadek możliwości produkcyjnych instalacji na poziomie ok. 0,5 proc. rocznie i stałe zużycie na potrzeby własne na poziomie 5000 kWh. Przy takich warunkach według szacunków autorów programu średnioroczna produkcja energii na sprzedaż wyniesie 31 194 kWh, a biorąc pod uwagę założenia zawarte w trójpaku (stała cena energii z instalacji fotowoltaicznych o mocy 40 kW posadowionych na gruncie w wysokości 1,10zł za 1 kWh) przyniesie to przychód roczny na poziomie 34 314 zł.

Jednak jak podkreślają twórcy programu jego wdrożenie jest ściśle powiązane z przyjęciem przez parlament przepisów dużego trójpaku energetycznego umożliwiającego m.in. rozwój rynku mikro i małych odnawialnych źródeł energii. Dlatego też zdecydowali się na powołanie pod patronatem Pracodawców RP, Koalicji Eko-Polska, która ma dążyć do szybkiego przyjęcia i wdrożenia tych rozwiązań prawnych.

 
Zgodnie z założeniami Programu „SAMOspłacający się dom”, zaangażowanie klienta w proces budowy, urządzenia nieruchomości będzie minimalne, ale niezbędna jest ogrodzona, niezacieniona działka o powierzchni, co najmniej 2 tys. m kw., która jest jedynym wymaganym wkładem własnym klienta. Spełniający ten warunek musi wówczas wybrać jeden z udostępnionych przez BOŚ Bank projektów domów, wskazać lokalizację i podpisać dokumenty.

Według szacunków twórców programu finalne koszty inwestycji są zależne od wybranego projektu, np. dla domu o powierzchni 92 m kw. wyniosą one ok. 560 tys. zł. Cena uwzględnia projekt, wyposażenie, instalację fotowoltaiczną na działce. Jak wyliczają w przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat (założenie marży banku – 1,5 proc.), miesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżki energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu przewyższają ratę kredytu o ok. 600 zł.

Inicjatorzy programu stawiają sobie za cel budowę 100 tys nowych domów na terenie całej Polski w ciągu 5 lat. Według ich szacunków budowa domów zapewni rynek zamówień o wartości 60 mld zł skutkując podwyższeniem tempa wzrostu PKB o ok. 1 pkt. proc. rocznie. Pozwoli to utworzyć ponad 50 tys. nowych miejsc pracy, w tym ok. 15 tys. w budownictwie.

Jednocześnie zwracają uwagę, że montaż 100 tys. instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 40 kW każda pozwoli także na powstanie 4 GW nowych mocy w OZE, a pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o około 3.5 mln ton rocznie rok, SO2 - 16 tys. ton, a NOx - 6 tys.. Dodatkowo według ich szacunków instalacja kolektorów słonecznych i pomp ciepła w ramach Programu „SAMOspłacający się dom” pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o dodatkowe 570 tys. ton rocznie.
 

 

Źródło: www.cire.pl
Foto: google.com
 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18136
Odwiedziny ogółem: 1745727