Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Marszałek Warmii i Mazur: Gaz łupkowy to szansa dla regionu
2013-05-28 14:35:04

Marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego przebywali w USA, gdzie na zaproszenie Departamentu Stanu zapoznali się z problemami dotyczącymi wydobycia gazu łupkowego. Zdaniem Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, wizyta studyjna pokazała, że wydobywanie gazu łupkowego jest ogromną szansą dla regionów, które dysonują takimi złożami.
 

Jak powiedział Protas, polskie prawo dotyczące wydobycia winne być tak stworzone by wydobycie surowca było w interesie nie tylko kraju, ale także jednostek samorządu terytorialnego. Podkreślił, że w USA przepisy są tak sformułowane, że wszystkim zależy na eksploatacji gazu.

- Stany, w których wydobywa się gaz, lepiej i łatwiej wychodzą z kryzysu. Wydobywanie gazu w ogromnym stopniu napędza miejscową gospodarkę – powiedział marszałek województwa.
Zaznaczył również, że gaz łupkowy można wydobywać bez szkody dla środowiska, o ile oparte jest to na najnowocześniejszych technologiach i podlega stałemu monitoringowi. W jego opinii amerykańskie metody w dziedzinie ochrony środowiska można z powodzeniem zastosować w Polsce. Samorządowców podczas wizyty za oceanem uczulano na potrzebę stałej i rzetelnej komunikacji z mieszkańcami terenu gdzie prowadzona jest eksploatacja.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18145
Odwiedziny ogółem: 1745735