Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Polska jest drugim rynkiem kolektorów w Europie
2013-05-14 08:18:12

Jak poinformował „Puls Biznesu”, w ubiegłym roku sprzedano w Polsce kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m kw., czyli o 19 proc. więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów sprzedano w Europie tylko w Niemczech.
 

Robin Welling, prezydent ESTIF (European Solar Thermal Industry) przedstawił wczoraj w Toruniu podczas corocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Jak powiedział cytowany przez PB Welling, pomimo znaczącego wzrostu sprzedaży kolektorów w Polsce, ich europejski rynek pod względem powierzchni sprzedanych kolektorów zmniejszył się w ubiegłym roku o 7 proc. W Niemczech, które są wciąż europejskim liderem, sprzedano kolektory o powierzchni 1,15 mln mkw., ale jest to o 9 proc. mniej niż w 2011 r.

Welling zwrócił jednak uwagę, że dane o sprzedaży dotyczą tylko powierzchni kolektorów, a nie wartości sprzedaży. Polska jest wśród czterech krajów o najniższych cenach kolektorów w Europie. Są one w naszym kraju o ok. 30-40 proc. niższe niż w Niemczech – czytamy w PB.
Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek kolektorów w Polsce wart jest 670 mln zł.

ESTIF prognozuje wzrost sprzedaży kolektorów w tym roku tylko w Polsce, Danii, Belgii i Grecji. Welling jest jednak pewien powrotu do trendu wzrostowego w kolejnych latach. Liczy on na sprzedaż kolektorów w nowych obszarach o dużym potencjale wzrostu, takich jak miejskie systemy ogrzewania, czy ogrzewanie przemysłowe – podaje PB.

Welling skrytykował jednocześnie subsydia kierowane do segmentu fotowoltaiki i pomp ciepła. Rynek fotowoltaiki i pomp ciepła jest według niego zdominowany przez firmy z Azji, które są ostatecznymi odbiorcami dotacji europejskich rządów. Zauważa, że inaczej jest w przypadku kolektorów, które produkowane są w Europie.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4022
Odwiedziny ogółem: 1706632