Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Handel biomasą na giełdzie po wakacjach
2013-05-07 12:49:58

Handel biomasą na Towarowej Giełdzie Energii ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ireneusz Łazor, prezes TGE, zapowiada, że jesienią mają zostać ukończone prace nad platformą, która zapewni infrastrukturę do obrotu surowcem. To trzecie co do wielkości naturalne źródło energii na świecie.

Prace nad uruchomieniem rynku biomasy trwają od kilku lat. Miał ruszyć na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze pod koniec 2010 roku. Ta data przesuwa się, ale obecny prezes TGE zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że niedługo platforma będzie gotowa.

– Model jest prosty. Powinno być kilka rynków tak, aby koszty transportu nie definansowały ceny surowca. Stworzony system zabezpieczeń nie powinien być liczony jako gwarancja rozliczenia transakcji. Natomiast samo sprawdzenie jakości produktu musi pozostać po stronie odbiorcy – uważa Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii.

Biomasa nie jest typowym produktem giełdowym ze względu na specyfikę surowca, który sprowadzany jest z różnych regionów, także z zagranicy, i ma różną kaloryczność.

– Specyfika tego rynku predysponuje do tego, aby zorganizować go w formie zdecentralizowanego obrotu, czyli regionalnego – podkreśla Ireneusz Łazor.

Towarowa Giełda Energii dostarczy infrastrukturę, która umożliwi obrót biomasą, będzie miała tzw. laboratorium do rozstrzygania ewentualnych sporów.
– Nie zorganizujemy tego rynku bez współpracy z jego uczestnikami, którzy zajmują się handlem i obrotem biomasy. Podjęliśmy więc współpracę z wszystkimi podmiotami zainteresowanymi stworzeniem jednolitego rynku biomasy, jeśli chodzi o infrastrukturę. Potrzebujemy na to jeszcze trochę czasu. Mamy nadzieję, że do końca wakacji taki projekt wspólnie z partnerami uruchomimy – mówi prezes TGE.

W Polsce rynek biomasy jest nieuporządkowany m.in. ze względu na to, że handel tym surowcem często wiąże się z dużym ryzykiem transakcyjnym. Stąd idea, by stał się kolejnym produktem w obrocie Towarowej Giełdy Energii, jedynej w kraju licencjonowanej platformy obrotu towarowego.

Jak informuje prezes TGE, biomasa jest trzecim co do wielkości naturalnym źródłem energii na świecie. Jej spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas spalania biomasy równoważona jest ilością dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy.

Zgodnie z definicją UE, biomasa oznacza podatne na rozkład biologiczny części produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki, ale też odpadów przemysłowych i miejskich, które są biodegradowalne.

 
 
Źródło: www.cire.pl
Foto: google.com


 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4097
Odwiedziny ogółem: 1706707