Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Drewno z Polski trafia do niemieckich elektrowni?
2013-05-07 11:13:05

Coraz więcej drewna z Polski trafia do niemieckich elektrowni, gdzie nie obowiązuje zakaz wykorzystywania pełnowartościowego drewna przez energetykę – alarmuje „Puls Biznesu”.
 

Dziennik przypomina, że po protestach branży drzewnej w Polsce wprowadzono zakaz spalania pełnowartościowego drewna przez energetykę, ale przepisy takie nie obowiązują za naszą zachodnią granicą. W tej sytuacji według cytowanego przez „PB” Andrzeja Zientarskiego ze Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych istniej duże zagrożenie, że wobec rezygnacji przez niemiecki rząd z energetyki jądrowej spora cześć drewna z Polski trafi do tamtejszych elektrowni.
Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, z oficjalnych danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, iż w ubiegłym roku z Polski do Niemiec trafiło 1,17 mln ton drewna, a jeszcze kilka lat temu eksport nie przekraczał 150 tys. ton. Jednocześnie w ocenie przedstawicieli branży drzewnej mamy do czynienia również z dużym eksportem nierejestrowanym, o czym mają świadczyć miedzy innymi dużo wyższe ceny tzw. papierówki chętniej kupowanej przez energetykę w zachodniej Polsce niż w pozostałej części kraju. Metr sześc. tego gatunku drewna we wschodniej i centralnej Polsce kosztował poniżej 130 zł, a już w Szczecinie - 174 zł, we Wrocławiu - 172 zł, a w Zielonej Górze - 199 zł – relacjonuje dziennik.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4058
Odwiedziny ogółem: 1706668