Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Są pieniądze na modernizację oświetlenia dróg i ulic w gminach
2013-03-29 09:57:46

Jak poinformował „Puls Biznesu”, w kwietniu samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na energooszczędne oświetlenie dróg z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

NFOŚiGW uruchamia program SOWA, z którego na modernizację oświetlenia w gminach przeznaczy 356 mln zł. 160 mln zł wypłacone zostanie w formie dotacji, resztę stanowić będą preferencyjne pożyczki. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść maksymalnie 15 mln zł na pokrycie 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Na pozostałą część modernizacji z funduszu będzie można otrzymać 18,3 mln zł pożyczki, której spłata będzie rozłożona na 10 lat z karencją zwrotu na półtora roku od czasu zakończenia inwestycji. Jednym z preferowanych rozwiązań oświetlenia drogowego będzie zastosowanie technologii LED – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Jak wyjaśnia w „PB” rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz, o dofinansowania i pożyczki z SOWY mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia ulicznego na danym obszarze. Nie muszą być natomiast jej właścicielem, a wystarczy umowa dzierżawy na okres inwestycji. Podstawą do otrzymania dotacji lub pożyczki jest przeprowadzenie audytu oświetlenia, spełnienie normy PN-EN 13201, uzyskanie minimum pięciu lat gwarancji na wykonaną instalację oraz ograniczenie emisji CO 2 o co najmniej 40 proc.
Według cytowanego przez „PB” Adam Gołąba, eksperta ds. efektywności energetycznej w Trilux Polska, na polskich ulicach i drogach umieszczonych jest blisko 3,3 mln opraw, których źródła światła zużywają rocznie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że często pomimo szczerych chęci samorządowcy nie będą mogli skorzystać z programu SOWA. Wynika, to z faktu, że w wielu przypadkach instalacje oświetleniowe są własnością dystrybutorów energii. W innych przypadkach infrastruktura oświetleniowa w gminach należy do spółek, w których samorządy są jedynie częściowymi udziałowcami. - Program jest ciekawy, ale trafił w próżnię. Powinien być skierowany do spółek prawa handlowego, gdzie są różni udziałowcy – podsumował to w „Pulsie Biznesu” Dariusz Wawrzyniak, zastępca wójta w Szczytnikach.






# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18570
Odwiedziny ogółem: 1746157