Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Nie tylko Zielone Certyfikaty
2013-03-07 09:21:07

Nie tylko Zielone Certyfikaty

Częstym argumentem przeciwko odnawialnym źró­dłom energii sąwysokie koszty, które ostatecznie ponoszą odbiorcy końcowi, płacąc rachunki za prąd. W pewnym sensie jest to logiczne: nowe, innowacyjne instalacje produkujące zieloną energię muszą kosztować. Ale gdyby spojrzeć na to z szerszej perspektywy, okazuje się, że te kilka złotych, które dopłaca się do rachunków ma się nijak do potężnych, choć nieoczywistych oszczędności, które można poczynić, inwestując w OZE.

 

Nie jest tajemnicą, że nadmierne emisje dwutlenku węgla i siarki mają bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Według ostrożnych szacunków Banku Światowego, opublikowanych w najnowszym rapor­cie „Growing Green", roczny koszt chorób i zgonów wynikających pośrednio lub bezpośrednioz zanieczyszczonego powietrza w Polsce, został oszacowanyna poziomie ok;. 12 mld złotych (w regionieEuropa -Azja Centralna, wyprzedza nas tylko Rosja- jeden z największych emitentów CO2na świecie). Budżet polskiego Ministerstwa Zdrowia na 2013 rok to 3,77 mld z czego kwota 2,31 mld zł ma zostać przeznaczona na ochronę zdrowia. Badania przeprowadzone w Europie Środkowo-Wschodniej wskazują, że przy wprowadzeniu polityki (równoważonego rozwoju, uwzględniającej coraz większy udział odnawialnych źródeł energii, powyższe koszty mogą spaść nawet o 50% w długoletniej perspektywie.

 

Myślenie o polityce wzg1ędem OZE nie powinno ograniczać się jedynie do ceny zielonych certyfikatów i dyskusji, które źródło energii zasługuje na wyższe wsparcie. Rynek w Polsce oczekuje ustawy o OZE, która ma wskazać ramy funkcjonowania nowego sys­temu. Pewien impas, który nastąpił na szczeblu rządo­wym względem ostatecznego kształtu projektu ustawy, w końcu jednak zostanie rozwiązany, co powinno podziałać  jako pozytywny sygnał dla inwestorów. Istotne jest jednak to, żeby ustawodawcy potraktowali OZE nie jako kolejne obciążenie dla budżetu oraz wyższe rachunki Polaków, ale nowe miejsca Pracy, lepsze warunki do życia i zdrowsze społeczeństwo.

 Źrodło: CEC Government Relations# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20996
Odwiedziny ogółem: 1694192