Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Producenci energii chcą dopłat do nierentownych bloków węglowych
2013-02-28 07:57:09

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Tauron i PGE domagają się dopłat do produkcji energii w nierentownych blokach węglowych.

Tauron ubiega się o wsparcie finansowe w ramach dopłat do mocy, będącym rządowym mechanizmem pomocowym dla nierentownych elektrowni. Program ma ruszyć w połowie roku. Jak powiedział DGP Dariusz Lubera, prezes Taurona, spółka zgłosiła do niego cztery bloki węglowe w elektrowniach Stalowa Wola, Łagisza i Siersza, zaznaczając jednocześnie, że bez objęcia ich systemem dopłat będą musiały być one zamknięte.

Podobne problemy ma PGE z elektrownią Dolna Odra, której funkcjonowanie obniżyło wynik grupy w 2012 r. o ponad 1 mld zł.
DGP zwraca uwagę, że zamknięcie nierentownej elektrowni wymaga zgody URE i PSE, które odmówiły jej PGE w przypadku „Dolnej Odry”.

Według ekspertów, na których powołuje się gazeta, problemy finansowe dotyczą co najmniej 4 tys. MW mocy polskich elektrowni. Wynikają one z niskich cen energii, drogiego węgla kamiennego i koszty stałe, wynikające ze zbiorowych układów pracy.

 
Źródło: Gazeta Prawna, www.cire.pl
Foto: google.com

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21047
Odwiedziny ogółem: 1694243