Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Zielone certyfikaty poszybowały do 187 zł/MWh
2013-02-28 07:52:51

Drugą sesję z rzędu utrzymuje się niezwykle dynamiczny wzrost cen zielonych certyfikatów, wspierających rozwój energetyki odnawialnej. Po ponad 70 proc. wzroście wartość indeksu wróciła do wyceny z połowy stycznia.

We wtorek indeks zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii (PMOZE_A) wzrósł o blisko 48 zł/MWh, i osiągnął poziom 171,82 zł/MWh. Była to największa zmiana notowań certyfikatów w trakcie jednej sesji. Poprzedni rekord wzrostu padł na przedostatniej, czwartkowej, sesji, kiedy cena świadectw pochodzenia podskoczyła ze 100 zł/MWh, do ponad 124 zł/MWh.

Handel wystartował wczoraj znacznie powyżej czwartkowego zamknięcia, od ok. 143 zł/MWh, w stosunku do maksymalnej ceny w czwartek na poziomie 137 zł/MWh. Najwyższą ceną wtorkowych notowań ciągłych było 187,50 zł/MWh.

Wzrost odbył się przy przeciętnych obrotach 42,6 GWh. Aby wywindować wczoraj cenę potrzebny był kapitał w wysokości 7,3 mln zł. W czwartek wystarczyło 4,2 mln zł. Dla porównania wartość dziennych obrotów energią elektryczną na TGE przekracza zwykle 10 mln zł.

Uzasadnieniem dla zwyżek mogły być informacje rządu o analizie możliwości skupu interwencyjnego certyfikatów. Taki scenariusz w czwartek nakreślił Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, odpowiedzialny za energetykę odnawialną.

Impulsem do wzrostu cen jest także zaprzestanie współspalania biomasy z węglem przez największe koncerny energetyczne, o czym pisaliśmy w CIRE wczoraj. Gdyby taki stan rzeczy utrzymał się przez kilka miesięcy, nadpodaż zielonych certyfikatów, z którą mamy do czynienia na rynku, przestałaby istnieć. Wówczas cena certyfikatów wróciłaby w okolice opłaty zastępczej, a więc ok. 280 zł/MWh.

 
Źródło: www.cire.pl
Foto: google.com

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21062
Odwiedziny ogółem: 1694258