Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Olsztyn. Powstał regionalny klaster energii odnawialnej
2013-02-26 12:36:30

Osiem instytucji i przedsiębiorstw powołało w poniedziałek w Olsztynie klaster technologiczny Energia i Środowisko, który ma doprowadzić do lepszego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej - zwłaszcza biomasy - w północno-wschodniej Polsce.

Umowę o utworzeniu klastra podpisały: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna oraz sześć spółek z Warszawy i okolic Olsztyna, zainteresowanych wzrostem produkcji tzw. zielonej energii.

Jak poinformował PAP prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej Andrzej Koniecko, klaster będzie specjalizować się w biogazowniach rolniczych i fotowoltaice, czyli urządzeniach przetwarzających energię słoneczną.

Zdaniem prezesa zawarcie porozumienia korporacyjnego ma umożliwić kompleksową realizację inwestycji bioenergetycznych, począwszy od przygotowania dokumentacji projektowej, po wykonanie i serwis urządzeń.

"Mamy potencjalnego partnera, który kończy dopracowywać technologię małej biogazowni rolniczej i chce wejść do naszego klastra. Dzięki temu będziemy produkować większość urządzeń na Warmii i Mazurach, zamiast sprowadzać je jak dotąd z Niemiec" - powiedział Koniecko.

Powiązanie korporacyjne firm i instytucji ma pomóc w zdobywaniu środków unijnych na wspólne przedsięwzięcia. Udział olsztyńskiej uczelni zapewni transfer technologii, doradztwo i szkolenia specjalistów. Uniwersytet liczy na rozbudowę infrastruktury badawczej, w tym laboratoriów i centrów szkoleniowo-demonstracyjnych.

Celem klastra jest wzrost wykorzystania w regionie źródeł odnawialnych, głównie przez projektowanie i montaż małych instalacji na biomasę. Umowa zakłada tworzenie "inteligentnych" systemów zasilania osiedli w energię cieplną. Ma także doprowadzić do rozwoju technologii odzysku biomasy z produkcji rolniczej oraz odpadów komunalnych i przemysłowych.

W skład grupy założycielskiej Klastra Energia i Środowisko weszły - poza uniwersytetem i regionalną agencją energetyczną - warszawskie spółki AAT Biogas Polska i Silo-System, a także Techpal, Budex i Elektrykos z woj. warmińsko-mazurskiego oraz olsztyńskie przedsiębiorstwo Przem-Gri, które jest koordynatorem przedsięwzięcia.

 

 

Źródło: PAP , www.cire.pl
 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20976
Odwiedziny ogółem: 1694172