Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Ministerstwo Środowiska chce ograniczyć import biomasy
2013-02-19 08:25:23

Zdaniem Ministra Środowiska biomasa importowana spoza Unii Europejskiej nie powinna być traktowana jako "zielone" paliwo, za spalanie którego elektrowniom przysługuje wsparcie. Odpowiednie propozycje dla Ministra Gospodarki są przygotowywane.

– Dzisiaj system nie rozróżnia skąd wieziona jest biomasa, spalana w polskich elektrowniach. Z punktu widzenia ekonomicznego i środowiskowego absurdem jest, że wspieramy zielonymi certyfikatami także biomasę przywożoną zza Atlantyku – mówi Marcin Korolec, Minister Środowiska.

W ocenie ministra problem rozwiązać może zakaz przyznawania zielonych certyfikatów za energię produkowaną z biomasy sprowadzanej spoza Unii Europejskiej. Wówczas ograniczenia objęłyby także biomasę z Ukrainy i Białorusi, krajów z których pochodzi największy wolumen importu tego paliwa do Polski.
Resort środowiska powołał zespół, który ma zająć się kryteriami, według których import biomasy mógłby zostać ograniczony. W ocenie ministra Korolca zmiany nie wymagałyby nowelizacji prawa energetycznego, a jedynie zmian w rozporządzeniu.

Rozmowy na temat podobnych rozwiązań trwają w Unii Europejskiej od dłuższego czasu. Ich główną przyczyną jest niszczenie środowiska w krajach rozwijających się, którego symbolem stało się wycinanie lasów równikowych.
 


Źródło: www.cire.pl
Foto: google.com# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20983
Odwiedziny ogółem: 1694179