Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Czy politykę energetyczno-klimatyczną UE robią idioci?
2013-02-14 11:59:09

To nie jest tak, że w Komisji Europejskiej siedzą idioci chcący zbiorowo popełnić samobójstwo gospodarcze. Obecny kierunek polityki energetyczno-klimatycznej UE jest korzystny dla wielu krajów UE, choć nie musi być korzystny dla Polski - powiedział prof. Andrzej Kraszewski z Politechniki Warszawskiej, były minister środowiska, w trakcie Forum ZPP podczas sesji poświęconej energetyce przyszłości.

Prof. Kraszewski zwraca uwagę, że wzrost celu redukcji emisji CO2 do 30 proc. w 2020 r. i wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 do 40 euro za tonę będzie oznaczał zabójstwo dla energetyki, ale tylko dla energetyki polskiej. Dla innych krajów UE może to przynieść spory zysk.

Zdaniem Andrzeja Kraszewskiego najwyższy czas, żeby Polska zrozumiała jaki kierunek polityki energetycznej obrała Unia. 
 - Sukces amerykańskiego sektora gazu łupkowego został spowodowany tym, że małe firmy miały odpowiednie, innowacyjne technologie, które teraz mogą sprzedawać na całym świecie. Podobnie Polska musi być innowacyjna. Nie można wykoleić tego pociągu, trzeba znaleźć w nim miejsce - mówi prof. Andrzej Kraszewski.

Bogusława Matuszewska, wiceprezes PGE ds. strategii i rozwoju przypomniała, że najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii to była jej produkcja ze źródeł kopalnych. Polityka klimatyczna to zmieniła i od niej zależy to, jak będzie wyglądał miks energetyczny w przyszłości.

Zwracała przy tym uwagę, że UE nie może samodzielnie prowadzić polityki ukierunkowanej na znaczną redukcję emisji CO2.

 - Gazy cieplarniane mają to do siebie, że niezależnie od tego gdzie są emitowane, to wpływają na cały świat. Trzeba pamiętać, że UE odpowiada tylko za ok. 11 proc. światowej emisji CO2 - podkreśla Bogusława Matuszewska.

Dodaje, że energetyka emituje tylko 32 proc. emisji CO2 na świecie, reszta emisji pochodzi z innych branż.

- Nie kwestionuję polityki klimatycznej UE, ograniczenie emisji CO2 jest dobrym rozwiązaniem. Chodzi tylko o skuteczność. Ograniczenie emisji przez UE nie wystarczy, musi być porozumienie globalne, ponieważ w przeciwnym razie grozi eksport przemysłu do innych części świata. Taka polityka jest kompletnie nieefektywna. W energetyce UE nie ma wspólnego ustawodawstwa, aby ukształtować politykę energetyczną a tylko politykę emisyjną - ocenia Bogusława Matuszewska.

Marek Kossowski, członek zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) zwraca uwagę, żę przykład Niemiec pokazuje, że stara energetyka zaczyna przegrywać z nowoczesnymi technologiami.

Źródło: wnp.pl, EkoNews
Redakcja EkoNews, fot.: sxc 
Foto: google.com# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21528
Odwiedziny ogółem: 1694717