Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Radom. Szpital buduje instalację fotowoltaiczną i wiatrową
2013-02-13 08:17:30

Do października powinna zakończyć się budowa instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej wraz z tzw. systemem kogeneracyjnym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Wartość inwestycji przekracza 6,7 mln zł.

Zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-administracyjnych w radomskim szpitalu Krzysztof Zając powiedział PAP, że do tej pory projekt został zrealizowany w jednej trzeciej. Prace rozpoczęły się w ub. roku. Całość powinna być gotowa w październiku.

W ramach projektu przy budynku szpitalnej kotłowni zainstalowany zostanie tzw. system kogeneracyjny o mocy elektrycznej 1166 kWe i cieplnej 1150 kWt, wytwarzający energię elektryczną i ciepło z gazu.

Zając podkreślił, że korzyści z systemu kogeneracyjnego są podwójne. "W procesie produkcji energii elektrycznej jako produkt uboczny pozyskiwana jest para wodna lub ciepła woda, które będą wykorzystywane w szpitalu do różnych celów - woda do bieżącego użytku, a para wodna w kotłowni parowej, pracującej na potrzeby m.in. szpitalnej kuchni i pralni" - wyjaśnił wicedyrektor.

Dodatkowo na dachu jednego ze szpitalnych obiektów umieszczone zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei dzięki zastosowaniu wiatraka prądotwórczego energia elektryczna uzyskana z energii wiatru zostanie wykorzystana do zewnętrznego oświetlenia szpitala.

Dzięki wykorzystaniu tych technologii wytwarzania energii dyrekcja placówki spodziewa się sporych oszczędności. Zdaniem wicedyrektora lecznicy inwestycja powinna zwrócić się po 3,5 roku i pozwoli oszczędzić rocznie nawet 1,5 mln zł.

Według szacunków specjalistów w wyniku realizacji projektu szpital zaoszczędzi energię elektryczną na poziomie przeszło 4146 MWh/rok, energię cieplną - 33 984 GJ/rok i paliwo - 586,9 tony/rok.

Wartość całego projektu to przeszło 6,7 mln zł, z czego 3,9 mln zł stanowi wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013; blisko 2,4 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego, a 460 tys. zł - ze środków własnych szpitala.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, zwany przez radomian "szpitalem na Józefowie", jest jedną z największych placówek medycznych na Mazowszu. Dysponuje ponad 850 łóżkami. Rocznie w lecznicy przebywa ok. 35-40 tys. pacjentów.

 

Źródło: www.cire.pl
Foto: google.com# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21611
Odwiedziny ogółem: 1694800