Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Katastrofa na rynku zielonych certyfikatów
2013-01-31 10:02:50

Oprócz problemów z ustawą OZE branżę energetyki odnawialnej w ostatnim okresie absorbuje jeszcze jeden problem – spadające ceny zielonych certyfikatów. Załamanie cen zielonych certyfikatów może zmieść z rynku całą branżę – pisze „Puls Biznesu”.

Jak relacjonuje dziennik, rok temu zielone certyfikaty kosztowały na TGE ponad 280 zł, a na czwartkowej sesji już tylko 150 zł. Gazeta zwraca jednocześnie uwagę, że w czwartek ich wartość na TGE spadała do poziomu 150 zł ze 170 zł.

Przedstawiciele firm działających na rynku OZE podkreślają w „PB”, że ze sprzedaży zielonych certyfikatów uzyskiwały one dotychczas sporo ponad połowę swoich przychodów, a cytowany w dzienniku Jarosław Pole, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej mówi, że załamanie cen zielonych certyfikatów może zmieść z rynku całą branżę.
„Puls Biznesu” pisze, że na rynku pojawiają się różne opinie na temat przyczyn gwałtownego spadku cen certyfikatów. Specjaliści tłumaczą to nadpodażą na tym rynku, ale pojawiają się i tacy, którzy twierdzą, ze to efekt manipulacji i celowych posunięć kupujących.

Analizując w „PB” przyczyny nadpodaży certyfikatów, Grzegorz Górski prezes GdF Suez Polska zwraca uwagę na fakt, że w poprzednich latach cena zielonych certyfikatów była bardzo zbliżona do opłaty zastępczej, w efekcie czego niektóre firmy, zamiast kupować i umarzać certyfikaty, płaciły opłatę, a to doprowadziło do nadwyżki. Według niego rozwiązaniem jest interwencja na rynku certyfikatów ze strony NFOŚiGW, do którego płyną pieniądze z opłat zastępczych. Fundusz powinien przeznaczyć je na ustabilizowanie cen.

W ocenie Grzegorza Wiśniewskiego, szefa Instytutu Energetyki Odnawialnej, nadpodaż to efekt złego systemu wsparcia dla OZE. Podkreśla on, że 60 proc. certyfikatów generuje współspalanie. Według niego w tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ograniczenie wsparcie dla współspalania do pięciu lat od momentu uzyskania pierwszego certyfikatu. Jak wylicza, wówczas już w przyszłym roku na rynku certyfikatów pojawi się nadwyżka popytu na poziomie około 1,5 TW, a już w tym roku ich ceny pójdą w górę.

 Puls Biznesu

Źródło: www.cie.pl
Foto: google.com

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3032
Odwiedziny ogółem: 1705643