Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Cena pozwoleń na emisję CO2 najniższa w historii
2013-01-25 08:04:33

Cena pozwoleń na emisję CO2 w UE spadła wczoraj do historycznie niskiego poziomu poniżej 5 euro za tonę. Komisja Europejska wezwała rządy i PE do pilnego przyjęcia jej propozycji naprawy unijnego rynku CO2, by pobudzić inwestycje w odnawialne źródła energii.

Aby zaradzić niskiej cenie pozwoleń i pobudzić zielone inwestycje, Komisja Europejska chce zawiesić aukcje części pozwoleń na emisję CO2. W listopadzie KE zaproponowała, by w latach 2013-2015 zmniejszyć liczbę sprzedawanych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na unijnym rynku ETS o 900 mln pozwoleń, by o tyle samo zwiększyć ją w kolejnych latach do 2020 r. Jest to tzw. backloading, któremu sprzeciwia się Polska; wątpliwości mają też inne kraje. 

- Ceny CO2 osiągnęły rekordowo niski poziom i nie są już silnym bodźcem dla tych, którzy chcieliby inwestować w niskowęglowe technologie, efektywność energetyczną i czystą energię - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli Isaac Valero-Ladron, rzecznik komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

Jak zaznaczył, na rynku jest zbyt dużo pozwoleń na emisję CO2, dlatego traderzy i analitycy przewidują, że ceny nadal będą spadać. - Musimy coś zrobić. Namawiam państwa członkowskie i Parlament Europejski do szybkiego działania i determinacji - apelował Valero-Ladron.

PE będzie głosował nad propozycją KE w marcu lub kwietniu; później zawieszeniem aukcji CO2 zajmą się ministrowie z krajów członkowskich. Komisja Europejska chciałaby, aby głosowanie ministrów nad jej propozycją odbyło się tak szybko, jak to możliwe.

Valero-Ladron podkreślił, nie wymieniając żadnego kraju z nazwy, że są rządy, które są przeciwne propozycji. Dodał, że m.in. Niemcy i Wielka Brytania nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie.  - Chcemy, żeby wszystkie kraje UE uznały, że wspierają silny unijny rynek handlu emisjami CO2 (...). Chcemy, żeby państwa, które jeszcze nie przyjęły stanowiska w tej sprawie, zrobiły to - oświadczył rzecznik komisarz ds. klimatu.

Polska od początku sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej w sprawie pozwoleń na emisję CO2, argumentując, że to administracyjna ingerencja w rynek. Według przedstawionej niedawno przez ministra środowiska Marcina Korolca analizy, nasz kraj może stracić przez zawieszenie aukcji o 900 mln pozwoleń na emisję CO2 ok. 1 mld euro przychodów budżetowych w latach 2013-20. Ponadto obawy Polski i innych krajów budzi upoważnienie KE do dostosowywania harmonogramu aukcji, gdy uzna to za stosowne z punktu widzenia funkcjonowania ETS.
 

13 grudnia propozycję KE opóźnienia aukcji dyskutował komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE. Jak wskazywały unijne źródła, kraje nie miały skrystalizowanego poglądu na temat propozycji Komisji.

Źródło: wnp.pl
Redakcja EkoNews, fot. Dreamstime
Foto: Foto: google.com


 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3075
Odwiedziny ogółem: 1705686