Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Czy uda się rozstrzygnąć dylematy wokół "trójpaku"
2013-01-25 07:49:17

Jak powiedział w ubiegły piątek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, na bieżący tydzień zostało zaplanowane spotkanie zespołów resortów gospodarki, skarbu i środowiska w sprawie tzw. trójpaku energetycznego.

- Mam nadzieję, że rozstrzygniemy wreszcie dylematy wokół "trójpaku" energetycznego. Wydaje się, że mamy zdiagnozowane różnice interesów i trzeba to rozstrzygnąć. Za długo już dyskutujemy w tej sprawie. Musi być czytelny sygnał do tych, którzy chcą w tym obszarze inwestować co do stabilnych warunków inwestycji na lata - powiedział minister Piechociński.
 

Poinformował także, że celem jest jak najszybsze przedłożenie projektu rządowego. - Jest potrzebne szybkie rozstrzygnięcie polityczne i przeniesienie go do projektu ustawy i przedłożenie Parlamentowi, ale rząd musi wystąpić w tej sprawie jako jedno, podobnie jak Parlament. Bo będzie to przedmiotem sporu nie tylko pomiędzy energetyką konwencjonalną i OZE, ale i wewnątrz OZE.

Pytany, czy jest pomysł, by procedować oddzielnie rozwiązania dla morskich farm wiatrowych, odpowiedział: "Nic na ten temat nie wiem. Wiem, że jesteśmy z "trójpakiem" znacząco spóźnieni i zdajemy sobie sprawę, że także w procedurze parlamentarnej te sprawy będą napotykać na wielkie spory i wywoływać emocje. Chcielibyśmy projekt rządowy przedłożyć jak najszybciej".

Piechociński mówił wcześniej, że głównym problemem w tzw. trójpaku energetycznym - czyli projektów Prawa energetycznego, gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który przygotowuje rząd - jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną.
 

Według ostatnich ocen MG "trójpak" powinien trafić do Sejmu do końca I kwartału br. Zdaniem szefa sejmowej podkomisji ds. energetyki Andrzeja Czerwińskiego (PO) oznacza to, że po doliczeniu czasu potrzebnego na prace parlamentarne, "trójpak" prawdopodobnie wszedłby w życie dopiero z początkiem 2014 roku.

Źródło: wnp.pl
Redakcja EkoNews, fot. sxc.hu
Foto: google.com

 


 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 2447
Odwiedziny ogółem: 1705058