Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Mały trójpak: jest szansa na krok w stronę mikroinstalacji
2013-01-21 08:30:41

Być może w trakcie szybkiej nowelizacji Prawa energetycznego uda się przyjąć pierwsze ułatwienia dla osób, które chcą mieć małe, przydomowe źródło energii elektrycznej. Zmianę nieżyciowych przepisów zaproponowała Koalicja Klimatyczna. We wtorek zajmie się nią sejmowa podkomisja.

W tak zwanym małym trójpaku energetycznym, czyli projekcie ustawy dostosowującej polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, posłowie nie poświęcili zbyt wiele miejsca najmniejszym instalacjom energetycznym. Jedynym ułatwieniem, jakie ma wprowadzić nowelizacja, jest zwolnienie tego rodzaju źródeł energii (o mocy do 40 kW) z opłaty za przyłączenie do sieci.

Jeżeli przepisy weszłyby w życie w tym brzmieniu, na rynku mikroinstalacji kolejny rok z rzędu nie ruszyłoby się nic. Największym problemem dla osób, które chcą np. zainstalować na dachu swojego domu niewielki wiatrak lub panele fotowoltaiczne jest obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej oraz uzyskania koncesji wydawanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

O zmianę tych absurdalnych przepisów zabiega Koalicja Klimatyczna, która podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji liczy na przyjęcie kilku zaproponowanych poprawek do projektu nowelizacji.

Organizacja proponuje, by producenci energii elektrycznej, ciepła lub chłodu w mikroinstalacjach mogli sprzedawać nadwyżki energii bez konieczności zakładania firmy. Kolejnym ułatwieniem miałby być także obowiązek zakupu tej energii przez lokalnego sprzedawcę z urzędu (największe grupy energetyczne) po średniej rynkowej cenie z poprzedniego roku, tak jak ma to miejsce teraz w przypadku wszystkich instalacji OZE. Koalicja zaproponowała ponadto zniesienie obowiązku koncesjonowania produkcji energii przez osobę fizyczną.

Poprawka ma ponadto znieść opłaty za wpis mikroinstalacji i jego zmianę w rejestrze świadectw pochodzenia, a także za samo wydanie zielonego certyfikatu.

W Polsce właściwie nie ma indywidualnych producentów "zielonej" energii", podczas, gdy np. w Niemczech to ponad 2 mln obywateli, do których należy większość rynku energetyki odnawialnej.

 

Źródło: Bartłomiej Derski, www.cire.pl
Foto: google.com# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3078
Odwiedziny ogółem: 1705689