Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Spadły inwestycje w OZE
2013-01-16 09:11:04

Wydatki inwestycyjne związane z odnawialnymi źródłami energii na świecie spadły w ubiegłym roku w porównaniu do 2011r o około 11 proc. – informuje „Rzeczpospolita” powołując się na raport Bloomberg New Energy Finance.

Jak relacjonuje dziennik, z raportu wynika między innymi, że poziom światowych inwestycji w OZE w 2012 roku sięgnął prawie 269 mld USD wobec nieco ponad 302 mld rok wcześniej. Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę, że mimo spadku wydatków na ten cel i tak były one pięciokrotnie wyższe niż w 2004 roku.

Najwięcej, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii zainwestowano w ubiegłym roku w energetykę słoneczną 142,5 mld USD (9 proc. mniej niż w 2011 r.). Druga rankingu energetyka wiatrowa odnotowało inwestycje na poziomie 78,3 mld USD (spadek o 13 proc.). Autorzy opracowania do inwestycji w OZE zaliczają również sektor inteligentne technologie energetyczne (inteligentne sieci, efektywność energetyczna i pojazdy elektryczne). Znalazł się on na trzecim miejscu w rankingu z inwestycjami na poziomie 18,8 mld USD (spadek o 7 proc.). Wydatki inwestycje w źródła oparte o biomasę i odpady sięgnęły w 2012 roku poziomu 9,7 mld USD, ale było to 27 proc. mniejsze niż w rok wcześniej. Inwestycje w biopaliwa zanotowały spadek o 38 proc. do 4,5 mld USD, a w energetykę geotermalną o 39 proc. do 1,8 mld USD. W projekty CCS zainwestowano w ubiegłym roku 2,8 mld USD wobec 3 mld w 2011 r..

Jedynym podsektorem OZE, który w ubiegłym roku zanotował wzrost były małe elektrownie wodne. Inwestycje w tego typu źródła osiągnęły poziom 7,6 mld USD i były wyższe o 17 proc. w stosunku do 2011 roku.

Z raportu wynika, że najwięcej w OZE zainwestowali w ubiegłym roku Chińczycy – 67,7 mld USD. Jednocześnie Chiny zanotowały rekordowy przyrost tego typu inwestycji, bo aż o 20 proc. Drugie na liście USA może pochwalić się inwestycjami w OZE na poziomie 44,2 mld USD.
Autorzy opracowania zwracają jednocześnie uwagę na wielokrotny przyrost inwestycji w OZE w Republice Południowej Afryki, gdzie w 2012 roku wydano na ten cel 5,5 mld USD, wobec kilkudziesięciu milionów rok wcześniej. W raporcie zauważono również przyrost inwestycji w odnawialne źródła energii w Japonii, gdzie w 2012 roku osiągnął on poziom 16,3 mld USD.

Wśród krajów, w który zanotowano spektakularne spadki poziomu inwestycji w OZE znalazły się między innymi USA, gdzie w ubiegłym roku wydano na ten cel o 32 proc mniej niż w 2011 roku. Autorzy raportu tłumaczą to wygaśnięciem kluczowych programów wsparcia dla OZE oraz konkurencji ze strony gazu ziemnego. O 51 proc. do 14,7 mld USD spadły inwestycje w OZE we Włoszech, o 68 proc. Hiszpanii (do 3 mld USD), a o 44 proc. w Indiach. Wynika to głównie z ograniczenia wsparcia dla energetyki słonecznej i wiatrowej w tych krajach.

Jednak Michael Liebreich, prezes Bloomberg New Energy Finance podkreśla, że mimo spadku światowych inwestycji w OZE, co było do przewidzenia już na początku ubiegłego roku, pogłoski o upadku inwestycji w czystą energię są mocno przesadzone. Zwraca on jednocześnie uwagę na rozwój inwestycji w ten sektor energetyki w wielu krajach poza dotychczasowymi potentatami, czyli Europą, USA i w Chinami. Chodzi o kraje afrykańskie, Bliski Wschód, Amerykę Łacińską oraz Azję i Oceanię.

 
Źródło: Rzeczpospolita, www.cire.pl
Foto: google.com

Ź 


 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 2498
Odwiedziny ogółem: 1705109