Mapa strony
Ciekawe linki
WMAE z wizytą w Centrum Kompetencji 3N
2010-10-26 12:00:00

       W dniach od 12 do 15 października 2010 r. delegacja z WMAE Sp. z o.o. pojechała z wizytą do Werlte, w Powiecie Emsland (Dolna Saksonia, Niemcy). Celem tego wyjazdu było nawiązanie współpracy z Centrum Kompetencji 3N. Współorganizatorem wyjazdu po stronie niemieckiej było również Starostwo Powiatu Emsland.
      Centrum Kompetecji 3N to instytucja, która zajmuje się promocją, informacją i aktywizacją w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, w szczególności w zakresie bioenergii. Za pośrednictwem „3-N” współpracę nawiązują przedsiębiorstwa i instytucje z sektora B+R. Współpraca między tymi podmiotami procentuje dzięki dobrowolnemu wsparciu i wzajemnej wymianie informacji.  Obok centrum 3-N, stworzono tzw. Centrum Klimatyczne, którego głównym celem jest propagowanie innowacyjnych materiałów i technik dla przyjaznego środowisku życia, budowy i pracy. W Centrum Klimatycznym odbywają się wystawy i konferencje dotyczące wykorzystania biomasy m.in. do ogrzewania, do izolacji budynków, a nawet jako surowiec do produkcji doniczek, opakowań spożywczych czy ubrań. Uwagę przyciąga sama siedziba Centrum Klimatycznego. Jest to zrewitalizowany budynek w dawnych koszarach, odnowiony i ocieplony za pomocą naturalnych, przyjaznych dla środowiska materiałów, których efektywność energetyczna  jest na bieżąco monitorowana za pomocą systemu komputerowego, który służy również celom edukacyjnym.
       Wyjazd pracowników WMAE Sp. z o.o. obejmował spotkanie z Wicestarostą Powiatu Emsland Panem Kompeyerem, podczas którego zapoznali się oni ze specyfiką regionu w zakresie OZE, z regulacjami prawnymi rynku energetyki odnawialnej oraz z planami rozwoju tego sektora w Emsland. Program objął również zwiedzanie miasta Meppen oraz siedziby władz powiatu Emsland.
      W trakcie pobytu w samym Wertle, w siedzibie Centrum omówiono możliwość oraz kolejne etapy współpracy Centrum Kompetencji 3-N z WMAE Sp. z o.o. polegającej m.in. na realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, promocyjnych
i informacyjnych. Przedstawiciele WMAE Sp. z o.o. mieli możliwość zwiedzenie Centrum Klimatycznego oraz dwóch instalacji w terenie: jednej biogazowni rolniczej, opartej jedynie o uprawy energetyczne oraz jednej instalacji grzewczej, produkującej ciepło dla całej wsi ze zrębków drzewnych i biogazu.# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 17182
Odwiedziny ogółem: 1744779