Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Prąd ze ścieków
2012-12-12 10:38:59

W Strzegomiu została otwarta zmodernizowana oczyszczalnia ścieków wyposażona m.in. w zbiornik biogazu, umożliwiający produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Prąd ze ścieków ogrzewa komory i pomieszczenia obiektu. Wybudowano także około 50 km kanalizacji dla ponad 5,5 tys. osób.

- Z nowej oczyszczalni ścieków korzystać mogą nie tylko mieszkańcy Strzegomia, ale także Morawy, Międzyrzecza czy Olszan– mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przepustowość oczyszczalni wynosi 6200 metrów sześciennych ścieków na dobę. Realizacja projektu to także 10 nowych przepompowni i 2 nowe tłocznie ścieków.Całe zadanie jest wyceniane na 50 milionów złotych. Dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła 23 milionów złotych. Wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu to 7,7 miliona złotych.W uroczystym otwarciu oczyszczalni (16.11.2012 r.) wzięli udział m.in.: Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu; Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu; Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia; Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia i Dorota Borkowska, prezes zarządu Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu, sp. z o.o.

Strzegomski projekt jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki wsparciu udzielanemu z tego Programu i z WFOŚiGW we Wrocławiu na Dolnym Śląsku powstają nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne o łącznej długości 450 kilometrów. Dwie nowe oczyszczalnie zostały wybudowane w: Ziębicach i Sulikowie. Zmodernizowano pięć takich obiektóww: Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzegomiu, Strzelinie i Oławie. WFOŚiGW we Wrocławiu zawarł do tej pory z beneficjentami POIiŚ 10 umów. Łączna wartość nowych inwestycji wynosi 800 milionów złotych. POIiŚ to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Ponad 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.

Źródło: www.ekonews.com.pl
Foto: google.com


 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3001
Odwiedziny ogółem: 1705612