Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Czy wsparcie dla OZE zostanie ograniczone?
2012-12-11 09:29:05

 W kilku krajach Unii Europejskiej zostało już ograniczone wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Izabeli Kielichowskiej, dyrektor ds. polityki energetycznej w Europie, Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw w GE Energy, w przyszłości podobnego kroku w stosunku do wybranych technologii OZE można oczekiwać także w Polsce - donosi portal wnp.pl. 

- Generalnie technologie odnawialne tanieją w efekcie szybkiego rozwoju i coraz powszechniejszego zastosowania, a więc racjonalne jest stopniowe ograniczanie wsparcia. Nie należy jednak wylewać dziecka z kąpielą - kluczowe jest utrzymanie racjonalnego wsparcia dla OZE do czasu uzyskania prze nie konkurencyjności na rynku. Z punktu widzenia systemowego jest to rozwiązanie tańsze niż natychmiastowe włączenie wszystkich kosztów zewnętrznych związanych z produkcją energii czarnej (są to m.in. koszty związanie z zanieczyszczeniem środowiska, takie jak- koszty leczenia, ochrony środowiska czy renowacji zabytków) do rachunku, który płaci klient – mówi cytowana przez wnp.pl Izabela Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej w Europie, Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw w GE Energy.
 
Jak dodaje, druga ważna kwestia to nieprawidłowości w projekcie systemu wsparcia. Taki przypadek miał miejsce w Czechach, czy też do pewnego stopnia w Bułgarii czy w Niemczech. Koszt technologii znacząco spadł, czego na bieżąco nie odnotowały organy odpowiedzialne za system wsparcia. Skutkiem przeoczenia było ogromne zamieszanie w sektorze. W Hiszpanii także wstrzymano wsparcie dla OZE, a wynikało to z bardzo dużego rozwoju energetyki odnawialnej i utrzymania produkcji w starych instalacjach węglowych, co ograniczyło możliwości produkcji energii i spłaty hiszpańskich inwestycji gazowych. 
 
 Redakcja EkoNews, fot. sxc.hu
Źródło: wnp.pl
Foto: google.com 
F  F
FfotoF
 Fo # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18636
Odwiedziny ogółem: 1746223