Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Nowy prezes PSL wybrany!
2012-11-19 09:14:20

Przewagą 17 głosów w wyborach na prezesa PSL zwyciężył Janusz Piechociński. Otrzymał 547 głosów, jego kontrkandydat i dotychczasowy prezes PSL, Waldemar Pawlak – 530.

Dotychczasowy szef PSL po ogłoszeniu wyników ogłosił – Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki.

Nowy prezes PSL zaapelował do Waldemara Pawlaka, by ten nie rezygnował z funkcji wicepremiera rządu: Polska potrzebuje naszej wspólnej aktywności – powiedział do Pawlaka. - Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą, dodał.

W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników Piechociński zadeklarował, że nie jest prezesem, ale sługą tych, którzy go wybrali.
- Trzeba szukać nowych rozwiązań, nie tracąc z przeszłości tego, co sprawdzone i wartościowe, także nikogo z ludowców, którzy są w rządzie, administracji i życiu społecznym. Ja chcę wartości dodanej - zaznaczył.

Obradujące w hali BGŻ Arena w Pruszkowie PSL wybierze jeszcze przewodniczącego i część składu Rady Naczelnej partii. O stanowisko szefa Rady ubiegają się jej dotychczasowy szef Jarosław Kalinowski i rekomendowany przez nowego prezesa marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Licząca około 120 osób Rada Naczelna w nowym składzie jest już w zdecydowanej większości wybrana. Statut PSL przewiduje, że jej członkowie wybierani są na zjazdach powiatowych i wojewódzkich, które odbyły się przed kongresem. Kongres natomiast wybierze jeszcze 20 członków Rady.

Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Między kongresami najwyższą władzą Stronnictwa jest Rada Naczelna. Nowo wybrany prezes partii z tego gremium wybierze skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego.Marta Nowak
Redakcja AgroNews

fot. J. Turczyk# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 14895
Odwiedziny ogółem: 1742500