Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Energia słoneczna to dobre dopełnienie tradycyjnych źródeł
2012-11-08 08:17:25

Prezentacja pierwszej w Polsce przemysłowej farmy produkującej energię ze słońca oraz rozwiązania zaproponowane w ustawie o odnawialnych źródłach energii, były głównym tematem konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 5 listopada 2012 r. w MG.

- Fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca, odpowiada oczekiwaniom i sposobowi użytkowania energii przez polskich odbiorców – zaznaczył wicepremier Pawlak. W opinii szefa MG, fotowoltaika może być szansą na szybką modernizację polskiej energetyki.– Tym bardziej dziś, kiedy możemy korzystać z dużo bardziej dopracowanej technologii w zakresie OZE – dodał wicepremier Pawlak.

Wiceszef rządu przypomniał także, że przygotowana przez MG ustawa o OZE ma wspierać i ułatwiać wytwarzanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. – Dążymy do tego, aby jak najbardziej uprościć procedury z tym związane –  stwierdził wicepremier Pawlak. – W ramach ustawy proponujemy też system wsparcia dla poszczególnych instalacji, który będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania – dodał.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że regionalne wykorzystanie OZE pobudza rozwój lokalny, zapewniając nowe miejsca pracy, wspierając miejscowe inwestycje i integrując lokalne społeczności.

-Stawiamy nie tylko na duże projekty przemysłowe, ale przede wszystkim na łatwy dostęp gospodarstw domowych do energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych – powiedział. -Każdy dom będzie mógł teraz posiadać własną elektrownię – podsumował wiceminister Kasprzak.

W konferencji wziął udział także prezes zarządu firmy Energia Wierzchosławice sp. z o.o. Marcin Wasa, który przedstawił szczegóły dotyczące inwestycji na terenie swojej gminy, oraz doradca zarządu i pełnomocnik ds. legislacyjnych spółki Tauron Polska Energia Roman Warchoł.

***

Pierwsza w Polsce przemysłowa farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powstała w Wierzchosławicach w woj. małopolskim. W jej skład wchodzi 4445 paneli. Koszt inwestycji to 10,6 mln złotych, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a 4,3 mln to kwota pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Budowa obiektu trwała niewiele ponad rok i zakończyła się 30 września 2011 r. Pierwszy rok eksploatacji farmy zamknął się wynikiem około 1 GWh (1000 MWh), a cała energia przez nią wyprodukowana jest sprzedawana do sieci ogólnej. Szacowane roczne przychody inwestycji kształtują się w granicach 400-600 tys. zł.

 

Redakcja:  EkoNews, fot. sxc.hu, Braas
Źródło: MG
Foto: google.com

 
 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 18635
Odwiedziny ogółem: 1746222