Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Będą rozmowy nt. zmian proporcji udziału biomasy pochodzenia rolniczego i leśnego
2012-11-06 09:32:26

– Spala się dużo drewna i przy okazji węgla użytkowego. To nie jest normalne, bo cierpi przez to nasz dobry przemysł meblarski – tak Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyk, komentuje sytuację związaną ze spalaniem biomasy. Od tygodni resort skarbu spiera się z Ministerstwem Gospodarki o regulacje dotyczące współspalania biomasy znajdujące się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.
 
Zdaniem posła ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie powinny zapaść z parlamencie, by wszystkie grupy interesów w transparentny sposób mogły przedstawić swoje argumenty.
 
– Trzeba zmienić proporcje biomasy we współspalaniu. Ale z drugiej strony, jakbyśmy zakazali współspalania biomasy, to byśmy, po pierwsze, zmniejszyli sprawność pewnych kotłów, po drugie, natychmiast zmniejszy się ilość energii zielonej w naszym bilansie, co też kosztuje – zwraca uwagę na złożoność problemu w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Andrzej Czerwiński.
 
Mikołaj Budzanowski, szef resortu skarbu broni interesów największych energetycznych spółek, w których ma udziały – PGE, Taurona, Enei. Jeśli zabraknie wsparcia dla współspalania, stracą na tym i spółki, i budżet państwa.
 
– Będziemy rozmawiać na temat proporcji biomasy pochodzenia rolniczego z biomasą leśną. Są tu interesy różnych środowisk i też wymagają porozumienia. Nie w zaciszu gabinetów, ale w rozmowie na argumenty – uważa poseł.
 
Niedawno, w rozmowie z Newserią spółki zapowiadały, że będą lobbować w parlamencie za zmianą niekorzystnych dla nich regulacji.
 
– To jest to zadanie, które powinniśmy rozwiązać w parlamencie, przyjmując argumenty różnych środowisk. Nie możemy uwzględniać tylko jednej strony, tej, która na tym zarobi. Mówimy o zrównoważonym rozwoju: interesie i ochrony środowiska, i branży energetycznej, i odbiorców. Myślę, że znajdziemy sposób na rozwiązanie tego problemu – przekonuje Andrzej Czerwiński.

Redakcja EkoNews,
foto: Łukasz Przybylski

Źródło: Newseria.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 19377
Odwiedziny ogółem: 1746950