Mapa strony
Ciekawe linki
SEMINARIUM „EKOLOGICZNY I EKONOMICZNY ASPEKT EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ”
2010-10-05 14:29:08

SEMINARIUM „EKOLOGICZNY I EKONOMICZNY ASPEKT EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ”

  Zgodnie z przyjętym przez Unię Europejską pakietem „3x20” udział energii produkowanej ze źródeł odnawialnych w naszym kraju powinien wzrosnąć do 15% w 2020 r. Aby osiągnąć ten cel niezwykle ważne jest wypracowanie odpowiedniej polityki energetycznej kraju. Akty prawne i inne dokumenty dotyczące polityki i bezpieczeństwa energetycznego powinny być spójne zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym jak i lokalnym. Koniecznym jest więc, aby każda gmina posiadała własny plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.

  Wychodząc naprzeciw tej konieczności Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w dniach 21-22 września zorganizowała seminaria w Olsztynie i w Giżycku pt. „Ekologiczny i ekonomiczny aspekt efektywności energetycznej”, skierowane do osób zajmujących się problemem bezpieczeństwa energetycznego w gminach. Podczas tych spotkań pracownicy urzędów gminnych i powiatowych naszego województwa. zapoznali się z istotą działania i zadaniami Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej. Wysłuchali prezentacji na temat rozwoju infrastruktury energetycznej województwa warmińsko-mazurskiego oraz przypomnieli sobie, jakie są prawne uwarunkowania energetyki samorządowej. W części praktycznej, jako tzw. dobrą praktykę przedstawione zostały przygotowania, efekt ekonomiczny oraz procedura przetargowa jaką Urząd Miejski w Olsztynie przeprowadził na zakup energii elektrycznej. Na zakończenie urzędnicy dowiedzieli się jak w praktyce wygląda lokalne zarządzanie energią. Najlepszym podsumowaniem seminariów zostało stwierdzenie, że najbardziej ekonomiczna i ekologiczna jest energia niewyprodukowana – zaoszczędzona. Ta teoria ma też swoje odbicie w nauce, w latach 70tych amerykański fizyk i ekolog Amory Lovins wprowadził pojęcie negawata czyli podstawowej jednostki poszanowania energii, która jest równa wartości zaoszczędzonej, niewyprodukowanej energii.

  W seminariach udział wzięło ponad 80 osób z całego województwa, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia warsztatów. Część wykładów przygotował i zaprezentował Pan Jacek Wolski z firmy PREDA.

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 17188
Odwiedziny ogółem: 1744785