Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Zmiana systemu wsparcia OZE opóźni się
2012-09-11 08:31:16


Ministerstwo Gospodarki zdecydowało, że ustawa o odnawianych źródłach energii zostanie przesłana do notyfikacji Komisji Europejskiej. To opóźni zmianę systemu zielonych certyfikatów o kilka miesięcy, ale jest konieczne ze względu na unijne prawo.
 
– Instrumenty wsparcia, które określa projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, są traktowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki jako formy pomocy publicznej. Mówię o instrumentach związanych z ceną gwarantowaną, zielonymi certyfikatami, ulgach i zwolnieniach w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz podatkowych. Z tego powodu będą one podlegały procesowi notyfikacji Komisji Europejskiej – poinformował w Sejmie Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki.

Oznacza to, że część przepisów projektowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii nie będzie mogła wejść w życie dopóki nie uzyska zgody Brukseli. Z praktyki wynika, że może to zająć kilka miesięcy. Resort gospodarki rozważa jednak prenotyfikację projektu po tym, jak zostanie on przyjęty przez rząd, a wiec jeszcze przed jego przyjęciem przez parlament.
Chociaż odpowiedzialny za ustawę wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak potwierdził pod koniec sierpnia, że ministerstwo liczy na jej wejście w życie od 1 stycznia 2013 roku, to jednak nie ma na to większych szans. Projekt czeka jeszcze na zakończenie prac nad Prawem energetycznym i Prawem gazowym i nie będzie procedowana szybciej. Te ostatnie nie uzyskały jeszcze nawet wewnątrzresortowych zatwierdzeń i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Najbardziej realny termin przyjęcia trójpaku energetycznego przez rząd, to październik-listopad. Należy też oczekiwać, że nawet pomimo intensywnych prac w Sejmie, rozpatrzenie wszystkich projektów zajmie kilka miesięcy. Następnie ustawa powinna mieć przynajmniej 14-30 dni vacatio legis.

To oznacza, że najszybciej mogłaby wejść w drugim kwartale przyszłego roku. jednak liczne przepisy dotyczące pomocy publicznej mogą poczekać jeszcze dłużej. Często trzy miesiące nie wystarczają Komisji Europejskiej na wyrażenie opinii w sprawie, a procedurę wydłuża "ping-pongowa" korespondencja pomiędzy Warszawą, a Brukselą. Do czasu przyjęcia nowego systemu wsparcia obowiązywać mogą przepisy obecnego Prawa energetycznego. Decyzje co do konkretnych zapisów jeszcze jednak nie zapadły.
 

Źródło: www.cire.pl
 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 4387
Odwiedziny ogółem: 1706997