Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Elektrownia na lotnisku w Gryźlinach
2012-09-06 08:30:05

 

Powiat olsztyński oraz gmina Stawiguda powołały spółkę samorządową „ Fotowoltaika Gryźliny” w celu uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Hektar paneli słonecznych na lotnisku w Gryźlinach ma zasilić w prąd około 100 domków jednorodzinnych.

Pomysł budowy elektrowni słonecznej na lotnisku zrodził się dwa lata temu, wówczas władze powiatu olsztyńskiego oraz gminy Stawiguda zawiązały umowę z Politechniką Warszawską na przygotowanie koncepcji budowy takiej elektrowni.

Koszt inwestycji szacuje się na 6 – 7 mln złotych, z czego wkład obu samorządów ma wynieść około 5 %, pozostała część  ma zostać pozyskana z unijnej dotacji z RPO oraz z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.


Będzie to pierwsza elektrownia słoneczna w regionie. W Polsce obecnie jest tylko jedna tak duża elektrownia i znaduje się ona na południu kraju w gminie Wierzchosławice.

Obecnie nieco ponad 10 % energii  zużywanej na Warmii i Mazurach pochodzi z odnawialnych źródeł, z czego około 4% stanowi energia wiatrowa.  Inwestycja na lotnisku w Gryźlinach jest szansą na istotny rozwój energetyki słonecznej w naszym regionie.

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 23452
Odwiedziny ogółem: 1696630