Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Niemcy: a jednak OZE zamiast atomu
2012-08-24 12:20:33

 
Decyzja Niemiec o wycofaniu się z energetyki jądrowej wzbudziła obawy, że państwo to wróci do produkcji energii z paliw kopalnych i w efekcie gwałtownie wzrośnie ilość emitowanego przez nie dwutlenku węgla. Tymczasem w pierwszym półroczu br. odnotowano w Niemczech rekordowy wzrost produkcji energii z OZE.
 
Jak podaje niemieckie stowarzyszenie przemysłu energetycznego i wodnego w pierwszej połowie bieżącego roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Niemczech wzrosła o 19,5% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Równocześnie produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych wzrosła jedynie o 1,8%. Niemieckie elektrownie wygenerowały w tym okresie 67,9 TWh energii elektrycznej z zeroemisyjnych źródeł odnawialnych – o 11,5 TWh więcej niż w roku ubiegłym.  
 
Po tym, jak po katastrofie elektrowni w Fukushimie w marcu ubiegłego roku Niemcy podjęły decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej, produkcja z elektrowni jądrowych spadła o 10,7 TWh do 47,73 TWh. Analitycy prognozowali, że lukę po zamykanych elektrowniach jądrowych wypełnią te opalane węglem kamiennym i brunatnym. Niemniej jednak przez ostatnie 6 miesięcy produkcja energii z paliw kopalnych wzrosła jedynie o 2,93 TWh i wynosi obecnie 165,9 TWh.
 
Wynika z tego, że niemieckie emisje CO2 nie wzrosną tak bardzo, jak się obawiano. Co więcej, niewielki wzrost produkcji energii z węgla nie musi wiązać się z potrzebą zakupu większej ilości uprawnień do emisji ponieważ w tym roku sektor ten dostał 6,9 mln więcej EUA niż w roku ubiegłym. W roku 2011 sektor energetyczno-ciepłowniczy w Niemczech wyemitował 300,6 mln ton CO2, podczas gdy przyznano mu 214,1 mln darmowych uprawnień. Oznacza to, że aby nie przekroczyć limitów emisji obowiązujących w Unii Europejskiej, firmy musiały dokupić 86,5 mln uprawnień.
 
Rok 2012 jest jak do tej pory rekordowym, jeśli chodzi o udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię – energia ze źródeł odnawialnych zaspokaja w tej chwili 25% potrzeb. Warto przypomnieć, że Niemcy planują do 2035 roku pokrywać 35% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Obecne osiągnięcia zdecydowanie przybliżają je do osiągnięcia założonego celu. 
 
Źódło:Chronmyklimat.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3803
Odwiedziny ogółem: 1706413