Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Miasto Kraśnik ubiega się o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji solarnych w domach prywatnych.
2012-08-09 08:52:33

 

 

 

 

 

         Zainteresowanie mieszkańców inwestycjami w energię słoneczną przeszło najśmielsze oczekiwania władz miasta. Projektem zainteresowanych jest aż 878 rodzin. Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji o wartości 7 762 490,00 zł został złożony 13 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Dzięki ewentualnemu dofinansowaniu koszt instalacji tzw. małego kolektora słonecznego przypadający na jednego wnioskodawcę wyniesie 1 tys. zł, a większego – 1,5 tys. zł. Będzie to więc kwota zdecydowanie niższa od tej, którą szacowano jeszcze na przełomie kwietnia i maja br., kiedy to burmistrz Mirosław Włodarczyk spotykał się z kraśniczanami w tej sprawie. Zakładano wówczas, że mieszkańcy ubiegający się o dofinansowanie do instalacji kolektorów będą musieli dopłacić ok. 2 – 3 tys. zł.

Okazało się zresztą, że pomysł na pozyskiwanie energii słonecznej w celu ogrzania wody użytkowej w domach jednorodzinnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wnioski w tej sprawie można było składać w Urzędzie Miasta Kraśnik tylko do 15 maja, ale dzięki szerokiej akcji informacyjnej zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Jeśli Miasto Kraśnik otrzyma dofinansowanie, to wszystkie wnioski złożone w terminie i poprawnie wypełnione zostaną uwzględnione. Pracownicy kraśnickiego magistratu, na polecenie burmistrza, zadbali o to, by wszelkie wątpliwości dotyczące sposobu wypełnienia formularzy były na bieżąco wyjaśnione – tak, aby żaden wniosek nie został bezpodstawnie odrzucony. Były więc one bardzo dokładnie weryfikowane przez przeszkolonych w tym celu urzędników.

Instalacje solarowe w dużej części zastąpią wykorzystywane w gospodarstwach domowych źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Główne źródła ogrzewania wody to obecnie kotłownie węglowe i gazowe, w mniejszym stopniu energia elektryczna. Duże zużycie paliw kopalnych ma niekorzystny wpływ na stan środowiska naturalnego i zasobność naszych portfeli. Wzrost poziomu wykorzystania energii słonecznej dla zapewnienia ciepłej wody jest zatem pożądany, a już w niedalekiej przyszłości, na skutek wyczerpywania się surowców energetycznych na świecie, stanie się wręcz konieczny. Stąd idea podjęcia realizacji projektu „Nowa Energia dla Kraśnika”, który dzięki inicjatywie władz samorządowych umożliwi mieszkańcom Kraśnika zainstalowanie instalacji solarnych w gospodarstwach domowych po minimalnych kosztach. Dzięki temu kraśniczanie, inwestując wspólnie z samorządem w kolektory, nie tylko zaoszczędzą na opłatach za energię, ale również przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego.

Projekt „Nowa Energia dla Kraśnika” nie dotyczy wyłącznie kolektorów słonecznych. Miasto w nadchodzących latach chce również inwestować w inne odnawialne źródła energii, przede wszystkim w ogniwa fotowoltaiczne. Planowana jest m.in. budowa naziemnej farmy fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej), która ma się stać jednym z alternatywnych źródeł energii dla miasta.

Kraśnicki projekt został złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Decyzje w sprawie dofinansowania zapadną pod koniec bieżącego roku i wówczas dowiemy się, czy otrzymamy unijne dofinansowanie w wysokości ponad 6,5 mln zł. Konkurencja jest ogromna, a do rozdysponowania jest tylko 150 mln zł. Niemniej projekt przygotowany został bardzo starannie i wnikliwie, więc ma duże szanse na realizację.

Budowa kolektorów słonecznych i inne działania związane z odnawialnymi źródłami energii wpisują się w Strategię Rozwoju Kraśnika na lata 2012 – 2020 uchwaloną niedawno przez Radę Miasta. To obok budowy tzw. „obwodnicy północnej”, ułatwiającej komunikację w mieście oraz pozyskania inwestorów w Strefie Ekonomicznej, dzięki którym utworzone zostaną tak potrzebne miejsca pracy, kluczowe zadania, jakie realizuje burmistrz Mirosław Włodarczyk.

Źródło: Urząd Miasta Kraśnik# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3798
Odwiedziny ogółem: 1706408