Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Niedroga i wysokowydajna fotowoltaika
2012-08-03 12:06:15

Niezwykle ważna dla Europejczyków jest konieczność rozbudowywania odnawialnych źródeł energii. Lepsze zabezpieczenie dostaw i poprawa konkurencyjności na rynku regionalnym sprawiają, że ta potrzeba staje się jeszcze pilniejsza. Wsparcie w realizacji tych zamierzeń oferuje projekt SCALENANO (Opracowanie i rozwój materiałów i procesów nanostrukturalnych na rzecz niedrogiej, wysokowydajnej fotowoltaiki chalcogenidkowej), który otrzymał ponad 7,5 mln EUR z tematu „Energia” Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Partnerzy SCALENANO pracują nad fotowoltaicznym generowaniem energii elektrycznej, a konkretnie nad wykorzystaniem paneli słonecznych do przekształcania promieniowania słonecznego na energię elektryczną na bazie zaawansowanych technologii cienkowarstwowych. Naukowcy i przedsiębiorstwa wytwarzają obecnie krzemowe ogniwa słoneczne z wykorzystaniem skomplikowanego sprzętu, w tym procesów próżniowych, wysokich temperatur i pomieszczeń czystych. Jedną z wad takiego sprzętu jest jego wysoki koszt.

Zasadnicze znaczenie ma zatem produkowanie tańszych i wysoko wydajnych ogniw słonecznych. Udział w projekcie SCALENANO bierze Novel Nanostructured Thin/Thick Film Processing Group przy Uniwersytecie w Nottingham, Wlk. Brytania. -Wraz z kurczeniem się dostaw paliw kopalnych, umiejętność generowania zrównoważonej energii stanie się absolutnie niezbędna – stwierdza profesor Kwang-Leong Choy, kierownik grupy z ramienia Uniwersytetu w Nottingham. – Produkcja energii elektrycznej, polegająca na przekształcaniu promieniowania słonecznego na elektryczność, potencjalnie zapewni nam niewyczerpywalne źródło energii.

- Obecnie produkcja krzemowych ogniw słonecznych wymaga skomplikowanego sprzętu, procesów próżniowych i pomieszczeń czystych, co znacznie podnosi koszt ogniw fotowoltaicznych. Współpracując z partnerami akademickimi i przemysłowymi z całej Europy, mamy przekonanie, że będziemy w stanie znaleźć sposób na produkowanie opłacalnych i wysokowydajnych ogniw słonecznych, które przyniosą korzyści przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym na całym świecie.

Zdaniem naukowców problemy związane z cienkowarstwowymi ogniwami słonecznymi, które są obecnie dostępne na rynku wynikają z materiałów nanoszonych na ogniwa na dużej powierzchni oraz ograniczonych dostaw indu, wykorzystywanego w procesie produkcji. Naukowcy z Nottingham informują, że w swoich pracach oprą się na dotychczasowych osiągnięciach w dziedzinie cienkowarstwowych technologii ogniw słonecznych. Zwracają również szczególną uwagę na rozwiązanie problemu uniformizacji i zastosowania zastępników indu w celu opracowania wysokowydajnych i zrównoważonych ogniw słonecznych.

-Prace prowadzone przez profesor Choy wraz z zespołem w dziedzinie technologii fotowoltaicznej to doskonały przykład tego, jak innowacje opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham mogą potencjalnie wiązać się z ogromnymi korzyściami dla przemysłu – zauważa Mike Carr, dyrektor Business Engagement przy Uniwersytecie w Nottingham, nawiązując do projektu SCALENANO. – Zawsze cieszymy się z możliwości spotkania z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani poszukiwaniem sposobów wspólnej pracy nad komercjalizacją pomysłów i wprowadzeniem nowych produktów na rynek.

Realizacja projektu SCALENANO rozpoczęła się na początku 2012 r., a zakończy się w 2015 r. Grono partnerów projektu liczy 13 członków, od instytutów badawczych, przez uczelnie, po europejskie przedsiębiorstwa.

Źródło: ChronmyKlimat.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 23497
Odwiedziny ogółem: 1696675