Mapa strony
Ciekawe linki
Wszyscy zapłacą po równo za rozwój zielonej energetyki
2012-08-01 09:03:08

Dystrybutorzy energii elektrycznej będą dzielić się kosztami rozbudowy sieci energetycznych pod kątem przyłączania odnawialnych źródeł energii. Proponowane przepisy obniżą rachunki mieszkańców północnej Polski, którzy płacą teraz więcej za to, że w ich okolicy powstaje wiele farm wiatrowych.
 

Zgodnie z projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą w piątek przyjęło kierownictwo Ministerstwa Gospodarki, koszty rozbudowy sieci elektroenergetycznych i gazowych umożliwiającej rozwój "zielonej" energetyki będą ponoszone równomiernie w całym kraju.

– Propozycja bardziej równomiernego rozłożenia kosztów modernizacji sieci dystrybucyjnych elektroenergetycznych koniecznych dla rozwoju OZE jest racjonalna. W obecnych uwarunkowaniach prawnych, koszty sieciowe rozwoju OZE w zakresie sieci dystrybucyjnych ponoszą w głównej mierze Energa Operator i Enea Operator oraz odbiorcy przyłączeni do ich sieci. Dzieje się tak tylko dlatego, że w rejonach działania tych operatorów panują korzystne warunki wiatrowe. Projektodawcy zauważyli, że bardziej sprawiedliwe byłoby rozłożenie kosztów na wszystkich użytkowników systemu w Polsce – ocenia dr Karol Lasocki, szef Zespołu Energetyki Innowacyjnej i Ochrony Środowiska w kancelarii K&L Gates.

W praktyce system podziału kosztów wyglądać będzie tak, że wszyscy dystrybutorzy energii elektrycznej będą płacić PSE Operator wyższą opłatę przesyłową. Następnie PSE Operator będzie dzielić otrzymane w ten sposób środki pomiędzy poszczególnych dystrybutorów energii proporcjonalnie do ponoszonych przez nich kosztów modernizacji sieci w celu przyłączania odnawialnych źródeł energii.
Na takiej samej zasadzie oprze się system redystrybucji kosztów "zielonego" rozwoju sieci gazowej. Tam koszty rozwoju uwzględniane będą w taryfie Gaz-Systemu. Jednak w praktyce znaczenie teych rozwiązań dla spółek dystrybucyjnych gazu PGNiG będzie na razie znikome. W kraju nie działają jeszcze biogazownie sprzedające oczyszczony metan do sieci gazowych.

Szczegóły systemu redystrybucji kosztów określić ma w rozporządzeniu do Prawa energetycznego Minister Gospodarki.
Bartłomiej Derski, CIRE.PL


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 23464
Odwiedziny ogółem: 1696642