Mapa strony
Ciekawe linki

Energia wiatru

Energia wiatru uważana jest za odnawialne źródło energii. Turbiny wiatrowe przekształcają energię wiatru najpierw w energię mechaniczną, która następnie zamieniana jest na elektryczną. Dawniej wiatraki służyły do pompowania wody i melioracji pól, a ich oś obrotu była pozioma.

Wiatr jest czystym źródłem energii ponieważ nie emitującym żadnych zanieczyszczeń, jest ogólnodostępny. Zmienność wiatru nie ma większego wpływu na sieć energetyczną, o ile nie jest dominujący w produkcji energii. Według duńskich doświadczeń zalecany udział energii wiatrowej w systemie energetycznym nie powinien przekraczać 20%.

Najlepsze warunki do budowy elektrowni wiatrowej są najbardziej wysunięte na północ części wybrzeża od Koszalina po Hel, rejon wyspy Wolin, Suwalszczyzna, środkowa Wielkopolska i Mazowsze, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Pogórze Dynowskie. W Polsce występują następujące strefy energetyczne warunków wiatrowych:

Strefa I - wybitnie korzystna
Strefa II - bardzo korzystna
Strefa III - korzystna
Strefa IV - mało korzystna

 Rysunek 1 Warunki wietrzne na terenie Polski [www.oczyszczalniesciekow.e26.pl]

Współcześnie dostępne są turbiny o szerokim wachlarzu generowanej mocy od kilku set Wat do kilku Megawat. Jednak główny nacisk kładzie się teraz na Małą Energetykę Wiatrową, czyli propagowanie małych przydomowych wiatraków, z których wytworzona energia elektryczna wykorzystywana jest od razu na własne potrzeby. Można tu przytoczyć prosty przykład gdzie przy posiadania instalacji CO - centralnego ogrzewania lub CWU – ciepłej wody użytkowej zaleca się umieszczenie dodatkowych elektrycznych grzałek w obiegu wody, do których to dostarczana będzie energia z generatora. W takich przypadkach nie potrzebne są żadne układy stabilizacji napięcia generatora, bo gdy np. wiatr wieje to jednocześnie grzeją grzałki, a gdy wiatr nie wieje to grzałki oczywiście nie grzeją, ale zapotrzebowanie na ciepło jest też mniejsze.

Dodatkowa zachętą do budowy elektrowni wiatrowej jest możliwość skorzystania z: ulgi podatkowej, tj. odliczenie kosztów jej budowy od podatku rolnego ( Ustawa o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 ze zmianami Dz.U. nr 94 poz. 431 rozdz.4 art.13).# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 9139
Odwiedziny ogółem: 1349030