Mapa strony
Ciekawe linki

SYSTEM FOTOWOLTAICZNEGO OŚWIETLENIA GABLOT REKLAMOWYCH

 

         W dniu 3 listopada 2010 roku w Centrum Olsztyna uruchomiony został system fotowoltaicznego oświetlenia gablot reklamowych instytucji kulturalnych w mieście, który zaprojektowała i zrealizowała dla Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie firma Tehaco Sp. z o.o. z Gdańska. Prądu do oświetlenia trzech gablot (Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyński Teatr Lalek, Filharmonia Warmińsko-Mazurska) dostarczają cztery panele fotowoltaiczne o mocy 180W każdy. Do oświetlenia zastosowano energooszczędne niskonapięciowe świetlówki – diody LED. Cały system pracuje bezobsługowo i zapewnia energię do oświetlenia gablot reklamowych przez 12 godzin. Projekt charakteryzuje się wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu inżynierii materiałowej oraz energo-elektroniki. Swój udział przy realizacji tego przedsięwzięcia miało także WMAE Sp. z o.o.

 

POWIAT BARTOSZYCKI - WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W GOSPODARCE CIEPLNEJ

 

W 2000 roku samorząd powiatu bartoszyckiego opracował i przyjął Strategię Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Bartoszyckiego. Realizując cele zapisane w strategii w 2004r. opracowano projekt pt. „Modernizacja gospodarki cieplnej budynków należących do Ośrodka Centrum Edukacji Młodzieży przy ulicy Limanowskiego w Bartoszycach z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”. Celem ogólnym projektu jest realizacja polityki UE dot. ochrony środowiska w zakresie ochrony powietrza poprzez ograniczenie emisji i wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Cel bezpośredni projektu to modernizacja systemu cieplnego budynków w Ośrodku Centrum Edukacji Młodzieży, podniesienie standardu obiektów należących do Ośrodka, ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem obiektów oraz poprawa komfortu cieplnego, a tym samym warunków nauki i życia dzieci i młodzieży. Wstępnie szacowany koszt realizacji projektu znacznie przekraczał możliwości własne powiatu, dlatego też w listopadzie 2005r. samorząd powiatu bartoszyckiego rozpoczął aplikowanie o dofinansowanie inwestycji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach, którego wsparcia udzielają Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia.

 Tytuł projektu: "Modernizacja gospodarki cieplnej budynków należących do Ośrodka Centrum Edukacji Młodzieży przy ulicy Limanowskiego w Bartoszycach z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii".

 

EŁK PROMUJE I INEWSTUJE W OZE

 

 

PIERWSZA BIOGAZOWNIA W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO - MAZURSKIM

 

Na styczeń 2012 roku przewidziane jest rozpoczęcie produkcji w pierwszej w województwie biogazowni rolniczej w Boleszynie, gmina Grodziczno, powiat nowomiejski. Biogazownia o mocy 1,2 MW ma zaopatrzyć obiekty użyteczności publicznej oraz mieszkańców miejscowości Boleszyn w energię cieplną oraz energię elektryczną, która ma być odsprzedawana do sieci energetycznych. Substratami do produkcji biogazu mają być kiszonka z kukurydzy, gnojowica z hodowli trzody chlewnej, a także sezonowo odpady z gorzelni oraz serwatka.

Generalnym Wykonawcą biogazowni jest firma BIOGAZ ZENERIS.

Źródło: biogaz.com.pl/index.php/galeria/category/13listopad-2011 

 

 

KOLEJNA BIOGAZOWNIA W REGIONIE

 

W Łęgutach, gmina Gietrzwałd realizowana jest inwestycja pn. "Budowa elektrowni biogazowej typu Navaro w obrębie geodezyjnym Łęguty (gmina Gietrzwałd)". Inwestorem jest firma Minex – Invest Sp. z o.o. z Warszawy, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest firma LimnoTec Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na około 18 mln złotych , z czego wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 6,9 mln złotych. Substratem do produkcji biogazu będą: gnojowica świńska, kiszonka z kukurydzy, wywar pogorzelniany, kurzeniec ze słomą oraz gliceryna. Biogazownia będzie miała moc 1,0 MW energii elektrycznej. W przeciągu miesiąca rozpocznie się rozruch technologiczny instalacji, który potrwa ok. 7 tygodni.

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku w naszym regionie będą funkcjonowały już dwie biogazownie rolnicze.

 

 

 

 Kolektory słoneczne na budynkach Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie

 

150 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ponad 370 m kw. Koszt inwestycji 
1,4 mln. zł, z czego ponad 666 tys. zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

Gmina Kisielice

Farma Wiatrowa to 27 turbin wiatrowych o mocy 1,5 MW każda, o łącznej mocy 40,5 MW. Wysokość stożkowej wieży masztu elektrowni do gondoli wynosi 85m, przy wychyleniu pionowym śmigła wysokość konstrukcji wynosi 123,5m. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln euro. Inwestorem inwestycji była hiszpański koncern IBERDROLA . Obecnie jest to jeden z największych tego typu obiektów w województwie oraz jeden z największych w kraju.

 

System ciepłowniczy w Kisielicach

Zbudowany w ramach programu „Modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście Kisielice z zastosowaniem paliw odnawialnych biomasy-słomy”. Kotłownia miejska zasilaną biomasą o mocy 3MW. Zakres rzeczowy pierwszego etapu: budowa budynku kotłowni o pow. 300 m2, magazynu na słomę o pow. 570 m2, zakup i montaż kotła o mocy - 2 MW i kotła o mocy 1 MW. sieć ciepłowniczą o długości 1350 mb. Drugi etap rozbudowy sieci w ramach projektu „Rozbudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Kisielice, służącej do przesyłu energii cieplnej z istniejącej kotłowni opalanej biomasą” (Program ZPORR). Zakres rzeczowy: położono nową sieć ciepłowniczą (4990 mb) oraz podłączono kolejne 64 budynki.

Obecnie sieć ciepłownicza rozprowadzona jest na ok. 80% pow. miasta.

W najbliższych latach planowana jest modernizacja kotłowni wraz z rozbudową oraz montaż systemu instalacji solarnej wspomagającej system podgrzewania wody w kotłowni.

 

System fotowoltaiczny

System fotowoltaicznego oświetlenia gablot reklamowych instytucji kulturalnych
w mieście, który zaprojektowała i zrealizowała dla Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie firma Tehaco Sp. z o.o. z Gdańska. Prądu do oświetlenia trzech gablot (Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyński Teatr Lalek, Filharmonia Warmińsko-Mazurska) dostarczają cztery panele fotowoltaiczne o mocy 180W każdy. Do oświetlenia zastosowano energooszczędne niskonapięciowe świetlówki – diody LED. Cały system pracuje bezobsługowo i zapewnia energię do oświetlenia gablot reklamowych przez 12 godzin. Projekt charakteryzuje się wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu inżynierii materiałowej oraz energo-elektroniki. Swój udział przy realizacji tego przedsięwzięcia miało także
WMAE Sp. z o.o.

 

Frombork 

Kotłownia miejska we Fromborku wyposażona w trzy kotły do spalania słomy o mocy cieplnej 7MW sfinansowana przez Fundację Ekofundusz i Miasto Frombork.

 

Łukta

Kotłownia, obsługiwana przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Łukcie. Wyposażona w dwa kotły wodnepierwszy typu C150 DH o mocy cieplnej = 1,5 MW, (5,4 GJ/h) i sprawności energetycznej 83%, drugi kocioł mniejszy o mocy 0,5 MW, (1,8 GJ/h,) i sprawności energetycznej 80%. Wsad to zrębki tartaczne pozyskane z pobliskich zakładów, przecinek przydrożnych i wyrębów leśnych.

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Gołdap

Kotłownia, której celem jest ekologiczno - ekonomiczna produkcja ciepła poprzez wykorzystanie kotłów fluidalnych. Ponadto do produkcji ciepłej wody użytkowej wykorzystywane są odnawialne źródła energii w postaci kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 1500 m2.

 

Pisz

Kotłownia na biomasę o mocy 21 MW, 4 kotły typu POLYTECHNIK ,sprawność kotłów 87,4 %. Dostawcy opału dostarczają biomasę własnymi środkami transportowymi.

 

Uprawa Miskantusa pod Elblągiem

W Nowym Dworze Elbląskim (gm. Gronowo) spółka Bio-Energia Grupa Praterm ma od 7 lat plantację miskantusa na obszarze 165 ha . Już po pierwszym roku uprawy, zbiór to ok. 4 ton miskantusa z hektara, po drugim roku - ok. 10 ton, a po trzecim i wszystkich następnych - 20 ton z hektara. Żywotność plantacji ocenia się na ponad 20 lat. 


 

KOSTRZEWA – Giżycko

Firma Kostrzewa - producent produkcją urządzeń grzewczych przeznaczonych do spalania biomasy (drewna, zrębek, trocin etc.) W roku 2008 zostały rozpoczęte dwa duże projekty: Generator prądu przy zastosowaniu spalania biomasy oraz Kotły do spalania biocarbonu ( odgazowanych odpadów zwierzęcych )

 

EKO Orneta

EKO-ORNETA SP. z o.o. to firma, która specjalizuje się w produkcji peletu wyłącznie z drzew iglastych. Całość pozyskiwana jest z nowoczesnej linii produkcyjnej CPM (California Pellet Mill). Firma istnieje od 2006 roku, posiada samochody ciężarowe do przewozu trocin, nowoczesny park maszynowy, wialnię oraz duży przydział energetyczny. Miesięczna produkcja wynosi 1500 ton i nadal się zwiększa. Pelet pakowany jest w worki polipropylenowe następnie zostaje ułożony na euro- palecie. Całość zbindowana zabezpieczona jest stretchem. Moc energetyczna peletu 4,9-5 kWh/kg, produkt w pełni ekologiczne - żadnych dodatków chemicznych (kleje, lakiery)

 

TEHACO

Budowa w Reszlu zakładu produkcyjnego firmy TEHACO Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która jest producentem i integratorem innowacyjnych systemów do pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej do postaci użytkowej. Oferta: najnowszej generacji próżniowe kolektory heat pipe, elektrownie wiatrowe z turbinami o poziomej (HAWT) i pionowej (VAWT) osi obrotu, najnowocześniejsze krzemowe panele fotowoltaiczne.

Celem jest stworzenie w Reszlu Centrum Doświadczalnego w zakresie rozwoju i doskonalenia technik pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, które byłoby dostępne dla współpracujących z TEHACO w ramach Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego środowisk naukowych.

 

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 GAGALERIA ZDJĘĆ GAGAG 

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku w naszym regionie będą funkcjonowały już dwie biogazownie rolnicze.

  

W Łęgutach, gmina Gietrzwałd realizowana jest inwestycja pn. "Budowa elektrowni biogazowej typu Navaro w obrębie geodezyjnym Łęguty (gmina Gietrzwałd)". Inwestorem jest firma Minex – Invest Sp. z o.o. z Warszawy, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest firma LimnoTec Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na około 18 mln złotych , z czego wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 6,9 mln złotych. Substratem do produkcji biogazu będą: gnojowica świńska, kiszonka z kukurydzy, wywar pogorzelniany, kurzeniec ze słomą oraz gliceryna. Biogazownia będzie miała moc 1,0 MW energii elektrycznej. W przeciągu miesiąca rozpocznie się rozruch technologiczny instalacji, który potrwa ok. 7 tygodni.

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku w naszym regionie będą funkcjonowały już dwie biogazownie rolnicze.

  

Źródło: biogaz.com.pl/index.php/galeria/category/13listopad-2011 

copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12592
Odwiedziny ogółem: 1740197